Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Twój Ruch zlikwiduje Straż Miejską? "Bo prześladuje mieszkańców"

Warszawa

TVN24TR chce likwidacji straży miejskiej

Twój Ruch zapowiada, że wciąż będzie dążył do likwidacji straży miejskiej w Warszawie. Przed wejściem do jej siedziby ustawiony zostanie punkt, gdzie będzie można złożyć podpis popierający inicjatywę.

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby temat likwidacji straży miejskiej trafił na sesję rady miasta – zapowiedział w środę Artur Dębski, poseł TR.

W jego ocenie funkcjonariusze prześladują mieszkańców Warszawy, szczególnie kierowców i osoby zajmujące się drobnym handlem. Zdaniem Dębskiego trzeba zadać sobie pytanie, czy miasto ma być miejscem, gdzie używa się instrumentów opresji, czy ma troszczyć się o dobro mieszkańców.

Mniejsza i skuteczniejsza

Twój Ruch planuje zastąpić zlikwidowaną formację inną.

- W miejsce straży miejskiej chcemy powołać policję municypalna. Służba ta nie byłaby represyjna, a pomocnicza i opiekuńcza dla mieszkańców. Znacznie mniejsza i bardziej skuteczna – wyjaśnił Andrzej Rozenek z TR.

- Mieszkańcy na straż miejską reaguję gorzej niż kiedyś na ZOMO. Traktują tę służbę jak swoich prześladowców – dodał.

Będą zbierać podpisy

Grzechy straży miejskiej wytykał też Marcin Rzońca, stołeczny radny. - Podkreślamy, że straż miejska jest źle zarządzana – mówił. Wtórował mu Jerzy Budzyn z klubu radnych TR. – Straż miejska jest tylko po żeby ściągać dodatkowe środki do budżetu – argumentował.

Zapowiedział, że od poniedziałku, przed śródmiejskim oddziałem straży miejskiej zbierane będą podpisy. - Uruchomimy posterunek na którym będziemy zbierali podpisy za likwidacją. Tymi drzwiami wchodzi każdego dnia olbrzymia ilość naciąganych warszawiaków – argumentował Budzyn.

TR, jeszcze pod nazwą Ruch Palikota, zbieranie podpisów pod wnioskiem o likwidację straży miejskie zapoczątkował w maju zeszłego roku.

wp/roody