Twój Ruch chce nowej ustawy. Ma chronić szkoły przed reprywatyzacją

Warszawa

Paweł KazimierczukPropozycja polityków Twojego Ruchu

Andrzej Rozenek, kandydat na prezydenta Warszawy, poinformował w czwartek, że jego partia Twój Ruch, złożyła w Sejmie projekt dotyczący reprywatyzacji stołecznych gruntów i nieruchomości. To dokument przygotowany na zlecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, któremu jednak nigdy nie nadano oficjalnego biegu.

Rozenek przypomniał, że w Warszawie palącym problemem jest rozwiązanie kwestii zwrotu dawnym właścicielom gruntów i nieruchomości odebranych im wskutek tzw. dekretu Bieruta z 26 października 1945 r. Przekonywał, że rozwiązanie zaproponowane przez TR zabezpiecza m.in. instytucje użyteczności publicznej - jak szkoły, przedszkola czy urzędy przed reprywatyzacją w naturze oraz "do pewnego stopnia" chroni prawa lokatorskie.Twój Ruch chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 marca 2015 r. - w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów.

Skutki dekretu Bieruta

W ubiegłym tygodniu TR zapowiadał, że złoży w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowany w 2013 r. przez stołeczny ratusz na polecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Rzeczywiście, to ten sam dokument. Został przygotowany, ale nigdy nie trafił do laski marszałkowskiej - potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia i polityk Twojego Ruchu. - Dopisaliśmy uzasadnienie, którego projekt pani prezydent nie zawierał oraz opisaliśmy skutki finansowe tej ustawy - dodał.

Prezydent Warszawy w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" mówiła natomiast, że będzie chciała przekonać prezydenta Bronisława Komorowskiego do zgłoszenia inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Zaproponuje m.in. przepis o możliwości pierwokupu praw do nieruchomości i roszczeń.Skutkiem wejścia w życie dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Guział: zatrzymać reprywatyzację

Głos w sprawie reprywatyzacji zabrał także Piotr Guział (Wspólnota Samorządowa), burmistrz Ursynowa i kandydat na rpezydenta Warszawy. Zorganizował on w czwartek konferencję przy ul. Kopernika, obok działki, która ma trafić w ręce biznesmena Macieja Marcinkowskiego. Zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o natychmiastowe wstrzymanie działań reprywatyzacyjnych i przekazywania nieruchomości prywatnym osobom. Zażądał też ujawnienie listy utraconych przez miasto terenów i budynków oraz kwot przeznaczanych na nagrody dla pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami.

- Szczególnie niepokojące jest przyśpieszenie zawierania porozumień z handlarzami roszczeń, jakie ma miejsce tuż przed wyborami. Przez osiem lat niewiele działo się w tym zakresie, zaś obecnie urzędnicy stali się bardzo aktywni i ugodowi względem osób ujawniających rzekome roszczenia - zauważył Piotr Guział.

Wipler: ograniczyć zbędną biurokrację

Także w czwartek, inny kandydat na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler (Kongresu Nowej Prawicy) przekonywał, że przyjazne państwo i samorząd to nie tylko niższe i prostsze podatki, ale też mniej "ukrytych kosztów biurokracji", takich jak stracony czas na "zbędny kontakt z urzędnikami".Wipler zapowiedział, że jego partia - zarówno w Sejmie jak i w samorządzie - będzie ograniczać "wpływ zbędnej biurokracji" na życie obywateli.Według Wiplera, powinny zostać zmienione m.in. zasady obiegu dokumentów tak, by to urzędy odpowiadały za pozyskanie niezbędnej dokumentacji w procedurze administracyjnej; powinna też zostać rozbudowana e-administracja a dostęp obywateli do urzędów - ułatwiony.- W tym celu dostosujemy godziny pracy urzędów, tak, by obywatele nie musieli zwalniać się z pracy, by załatwiać niezbędne sprawy w urzędach. Zmienimy godziny otwarcia Wydziałów Obsługi Mieszkańców, żeby były otwarte tak samo, jak okoliczne placówki handlowe i usługowe - np. w godzinach 11-19 zamiast 8-16 - zapowiedział Wipler.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

"Reprywatyzacyjne podziemie" - zobacz materiał "Czarno na białym":

"Reprywatyzacyjne podziemie"
TVN 24

PAP/jb/b