Twierdza Modlin wreszcie sprzedana

Warszawa

Twierdza sprzedana | AMW
Fortyfikacja sprzedana | AMW
Zabytkowe budowla | AMW
Twierdza Modlin sprzedana | AMW
Fortyfikacje mają nowego właściciela | AMW
Twierdza sprzedana | AMW
Fortyfikacja sprzedana | AMW
Zabytkowe budowla | AMW
Twierdza Modlin sprzedana | AMW
Fortyfikacje mają nowego właściciela | AMW
Twierdza sprzedana | AMW

Za blisko 18 mln zł sprzedana została Twierdza Modlin - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Agencja Mienia Wojskowego szukała nabywcy dla zabytkowej twierdzy od pięciu lat. Udany okazał się dopiero dziewiąty przetarg.

- Wpłynęły dwa wadia w wysokości 3 mln zł każde. Wadium było warunkiem uczestnictwa w przetargu ustnym. Minimalna kwota, o którą trzeba było przebić minimalną cenę to 350 tys. złotych – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego, która obiekt sprzedawała.

Twierdza ze zniżką

Najpierw zrobił to jeden z uczestników, później przebił go drugi.

- Cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że ma zapłacić 17,85 mln zł - precyzuje Golińska.

Teraz przez siedem dni można składać zażalenia na postępowanie przetargowe. Po tym terminie sprzedaż będzie zatwierdzona. - Do tego czasu nie zdradzamy kto kupił twierdzą. Mogę powiedzieć, że jest to firma z branży nieruchomości - powiedziała rzeczniczka.

Po południu poinformowała, że twierdzę kupiła poznańska firma Konkret S.A znana z budowy City Park Hotel. Jak dodała, zgodę na upublicznienie tych informacji wyrazili przedstawiciele firmy. CZYTAJ WIĘCEJ

58 hektarów z zabytkowymi koszarami

Do wylicytowania była 58-hektrowa działka wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe - do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przeznaczenie całości koszar tylko na cele mieszkaniowe.

By zachęcić do kupna konserwator wydał też nowe postanowienia. Zalecenia umożliwiają wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, czy małej architektury oraz niezbędnych nowych dróg. Teren cytadeli powinien jednak pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Konieczne miliony na inwestycję

W ciągu ostatnich pięciu lat, podjęto dziewięć kolejnych prób sprzedaży modlińskich fortyfikacji. Pierwszą w grudniu 2008 roku - wtedy cena wywoławcza wynosiła 220 milionów złotych. Jak zaznaczają przedstawiciele AMW, wyjściowe stawki na licytacjach były przygotowywane na podstawie operatów szacunkowych.

W kwietniu cena wywoławcza została ustalona na 56 mln zł. Inwestorzy podkreślają jednak, że pieniądze, które trzeba będzie w ten obiekt zainwestować są nieporównywalnie większe, niż to, co trzeba wyłożyć na zakup.

ZOBACZ MATERIAŁ TVN24 Z CZERWCA O TWIERDZY MODLIN:ran/b

Czy znajdzie się inwestor, który kupi Twierdzę Modlin?
TVN24