Twierdza Modlin z pokładu Błękitnego 24

Warszawa

TVN24Twierdza z lotu ptaka

Błękitny 24 uchwycił najdłuższy budynek Europy, który właśnie zmienia właściciela. Twierdza, a właściwie ogromny budynek koszar, ma stać się "miasteczkiem Modlin".

- To jest jądro twierdzy, koszary obronne. Można przeprowadzić szereg inwestycji, ale za każdym razem musi to być uzgodnione z konserwatorem – zapewnia Antoni Oleksicki, zastępca mazowieckiego konserwatora zabytków.

"Pierwotnie był zamknięty"

Długi na ponad 2 kilometry budynek można podziwiać z Błętkinego24. Fortyfikacja rozpościera się tuż przy brzegu Wisły, a oprócz długich murów, wybija się między innymi charakterystyczna wieża.

- Pierwotnie ten budynek był zamknięty, ale w czasie II wojny światowej segment został zniszczony. To będzie można odbudować - przekonuje Oleksicki.

- Uważamy, że musi znaleźć się tam sala, która będzie mówiła o historii twierdzy: kiedy była broniona, ile razy była oblężona. Powinna i prawdopodobnie będzie dostępna wieża, która pełni funkcję widokową – dodaje.

Przewodnik o twierdzy
TVN24

Za blisko 18 mln zł

Nowy nabywca zapowiada, że chce zmienić ten budynek w smart city. - Czyli pracuj, mieszkaj, ucz i baw się - powiedział w TVN CNBC Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z Poznania, która kupiła Twierdzę Modlin od Agencji Mienia Wojskowego.

Cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Jednak nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że ma zapłacić 17,85 mln zł.

58 hektarów z zabytkowymi koszarami

Do wylicytowania była 58-hektrowa działka wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe - do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przeznaczenie całości koszar tylko na cele mieszkaniowe.

By zachęcić do kupna konserwator wydał też nowe postanowienia. Zalecenia umożliwiają wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, czy małej architektury oraz niezbędnych nowych dróg. Teren cytadeli powinien jednak pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Miliony na inwestycję

W ciągu ostatnich pięciu lat, podjęto dziewięć kolejnych prób sprzedaży modlińskich fortyfikacji. Pierwszą w grudniu 2008 roku - wtedy cena wywoławcza wynosiła 220 milionów złotych. Jak zaznaczają przedstawiciele AMW, wyjściowe stawki na licytacjach były przygotowywane na podstawie operatów szacunkowych.

Related content

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN:

Related content

ran/roody