Twarde dyskusje o Twardej. Bartelski, Śpiewak i rada społeczna


"Zawsze działałem w interesie publicznym, zgodnie z prawem oraz etyką zawodową" - tak były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski odnosi się do zarzutów Jana Śpiewaka dotyczących okoliczności reprywatyzacji terenu gimnazjum przy Twardej.

Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, w środę stwierdził, że Bartelski mógł działać w zorganizowanej grupie przestępczej, zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. Śpiewak chce, aby prokuratura zajęła się związkiem urzędników z handlarzami roszczeń, którzy chcieli przejąć działkę przy ulicy Twardej 8/12 w Warszawie, gdzie znajdowało się gimnazjum.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Bartelski chce wyjaśnień od Śpiewaka

W piątkowym oświadczeniu Bartelski odrzuca zarzuty Śpiewaka i zapowiedział, że sprawa w ciągu paru dni znajdzie się w sądzie karnym. Zaznaczył, że kwestia roszczeń reprywatyzacyjnych była najtrudniejszym wyzwaniem zawodowym z jakim musiał się mierzyć. "To złe prawo i przede wszystkim brak ustawy jest przyczyną patologii reprywatyzacyjnych" - dodał. "W kilku sytuacjach udało mi się powstrzymać lub spowolnić wątpliwe zwroty, choć chcę mocno podkreślić, że władze dzielnicy na procedurę reprywatyzacji nie miały praktycznie żadnego wpływu. Jednym z moich autorskich pomysłów było wprowadzenie tzw. mikroplanów, które chroniły i chronią do dziś jednostki szkolne i pedagogiczne w całej Warszawie. Rozwiązanie zaczęło funkcjonować na długo przed wejściem w życie tak zwanej małej ustawy reprywatyzacyjnej" - napisał Bartelski. Wezwał także Śpiewaka do wyjaśnienia, w jakich okolicznościach nabył mieszkanie w zreprywatyzowanej kamienicy na Pradze Północ. "Opinia publiczna winna wiedzieć, czy meandry zwrotu nieruchomości przed zakupem zbadał z należytą starannością" - napisał Bartelski.

"Dopiero dziś wiemy..."

Śpiewak formułując zarzuty wobec Bartelskiego powołał się na zeznania Marcina Bajko, byłego Szefa Biura Gospodarki Nieruchomościami, przed komisją weryfikacyjną. Zeznał on, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że nie potrzeba szkół w Śródmieściu i można oddać działkę na Twardej Maciejowi M. Jednak, dodał Bajko, prezydent Warszawy nie nakazywała, aby zmieniono czy wydano konkretną decyzję w sprawie reprywatyzacji nieruchomości. Bajko podkreślił również, że w sprawie zwrotu nieruchomości przy Twardej decyzji nie konsultował z prezydent Warszawy. Potwierdził, że tę decyzję podjął burmistrz Śródmieścia i ta inicjatywa wyszła od burmistrza Śródmieścia, czyli polityka PO Wojciecha Bartelskiego. Bartelski w oświadczeniu wyjaśnił, że na początku 2013 r. adwokat reprezentujący Macieja M. poinformował, że jego klient kontroluje roszczenia do 75 proc. terenu pod gimnazjum przy ul. Twardej. Ówczesny dyrektor BGN Marcin Bajko - podał Bartelski - miał potwierdzić te informacje. "Istotnie – już w 2010, 2011 i 2013 sąd zezwolił kuratorom na sprzedaż roszczeń na rzecz Macieja M. oraz osoby z nim związanej. Dopiero dziś wiemy, że odbywało się to z naruszeniem prawa" - napisał Bartelski.

Odpowie na wszystkie pytania

Potwierdza to - jak napisał - stanowisko Prokuratury Krajowej z maja 2017 r. "W praktyce Andrzej M. i Maciej M. kontrolowali całość roszczeń do Twardej 8 i Twardej 10 już na początku 2013 roku, czyli przed rozpoczęciem procedury przeniesienia szkoły" - zaznaczył. "Jeszcze raz chcę podkreślić, że burmistrz dzielnicy nie decyduje o żadnej części procedury reprywatyzacji. Sprawy te były w wyłącznej gestii Biura Gospodarki Nieruchomościami. Informacje z BGN otrzymywałem na oficjalnych spotkaniach i drogą pisemną. Wynikało z nich niezbicie, że funkcjonowania gimnazjum nie da się utrzymać w dotychczasowej lokalizacji" - napisał Bartelski. Dodał, że z uwagi na stanowisko BGN o rychłym zwrocie większości działki zmuszony był podjąć działania mające na celu przeniesienie szkoły do nowej lokalizacji. "Uważałem bowiem, że skoro nie da się uratować lokalizacji szkoły na Twardej, trzeba przeciąć czas niepewności, w trosce o przyszłych uczniów i samą szkołę. Nie wyobrażałem sobie sytuacji, w której uczniowie w ciągu roku szkolnego dowiedzieliby się, że nieruchomość właśnie uległa zwrotowi. Spowodowałoby to wielki chaos i roszczenia finansowe wobec miasta. Wtedy zasadne byłoby oskarżenie mnie o urzędnicze zaniechanie" - napisał były burmistrz Śródmieścia. Zadeklarował gotowość odpowiedzi na wszystkie pytania w tej i innych sprawach dotykających problematyki reprywatyzacji. "Informuję, że stawię się na wezwanie każdego organu ustawowo uprawnionego do badania spraw reprywatyzacji" - zapewnił.

Rada społeczna wchodzi do gry

W piątek zebrała się rada społeczna przy komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. Wydała opinię dotyczącą nieruchomości przy ul. Twardej, gdzie znajdowało się gimnazjum. Jak mówił na piątkowej konferencji jeden z członków rady społecznej - Oskar Hejka - rada doszła do wniosku, że postępowania w tych sprawach były prowadzone "niezgodnie z przepisami prawa", a co za tym idzie, decyzje z nimi związane wymagają "wyeliminowania z obrotu prawnego". W ocenie rady utrzymanie szkoły w tym miejscu służyło "realizacji interesu społecznego". "Szkoła nie tylko realizowała zadania własne gminy, ale prawidłowo zaspakajała potrzeby społeczności i była potrzebna" - dodano. Rada społeczna zaznaczyła, że przeniesienie gimnazjum z uwagi na roszczenia dekretowe, na długo przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnej, może wskazywać między innymi na to, że wynik postępowania dekretowego był z góry ustalony. Oceniono też, że uchwała rady miasta z 2014 roku - zgodnie z którą gimnazjum musiało przenieść się z Twardej na ulicę Żywnego - mogła zostać "podporządkowana prywatnym interesom". W ocenie rady społecznej taka sytuacja oznaczałaby "iż do rozpoznania wniosku dekretowego doszło z naruszeniem zasad praworządności, legalizmu i zasady prawdy obiektywnej".

Rażąca niekompetencja i dysfunkcja

Członkowie rady społecznej uznali za konieczne wyjaśnienie między innymi, czy postępowanie w badanych sprawach zostało podporządkowane realizacji oznaczonego z góry rezultatu w postaci ustanowienia użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz osoby roszczącej i czy uchwała rady miasta też została "instrumentalnie" podporządkowana. Według rady "nieprzejrzystość działań władzy publicznej w analizowanych sprawach jest rażąca". Wszystkie instytucje państwowe zajmujące się analizowanymi przypadkami - jak oceniła rada - "nie wykonały swoich zadań, pokazując rażącą niekompetencję i dysfunkcję". Rada społeczna jest organem opiniodawczym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji - jej najważniejsze zadanie to opiniowanie decyzji administracyjnych wydawanych przez komisję. Opinia rady nie jest dla komisji wiążąca. Rada może też uczestniczyć w rozprawach komisji, jej członkowie mogą zadawać pytania osobom przesłuchiwanym.

Tak wyglądała konferencja Śpiewaka w sprawie Twardej:

[object Object]
Konferencja Jana Śpiewaka w sprawie reprywatyzacji TwardejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/mś

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP