TVN24 nieoficjalnie: wg kontroli prof. Chazan złamał przepisy

Najnowsze

Relacja reporter TVN24

Prof. Bogdan Chazan złamał przepisy ustawy w zakresie poinformowania pacjentki o innej placówce lub lekarzu, który mógłby wykonać u niej zabieg aborcji. Taka informacja znalazła się we wnioskach pokontrolnych krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, który przygotowuje raport dla ministra zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Materiał magazynu "Polska i Świat". Władze szpitala św. Rodziny na razie do tych informacji się nie odniosły.

Na zlecenie Bartosza Arłukowicza raport dotyczący prof. Chazana przygotowuje krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, Stanisław Radowicki. Wysłał już wstępne wnioski z kontroli do Ministerstwa Zdrowia, ale resort poprosił jeszcze o ich uzupełnienie.

Czekają na pełny raport

W pierwszych wnioskach krajowy konsultant napisał m.in., że dyrektor Szpitala Św. Rodziny w Warszawie złamał art. 30 ustawy o zawodzie lekarza. Pełny raport ministra zdrowia ma być gotowy w ciągu kilku - kilkunastu dni. Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło, ale i nie zaprzeczyło, tej informacji i odmówiło komentarza do momentu otrzymania pełnej wersji raportu.

Już wcześniej Rzecznik Praw Pacjenta częściowo ustosunkował się do sprawy dyrektora Chazana. Stwierdził, że zostały naruszone prawa pacjentki do informacji oraz zgłoszenia sprzeciwu.

Swoją kontrolę w tej sprawie prowadzi również stołeczny ratusz.

Jak relacjonował w czwartek rano reporter TVN24, szpital na razie nie odniósł się do wstępnych wyników kontroli resortu zdrowia.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost". Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Sprawa prof. ChazanaTVN24

Zobacz rozmowę z profesorem w programie "Jeden na jeden"

Co dalej z profesorem Chazanem? | TVN 24

TVN24/kś/ran