Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Tusk w Czajce: "Warszawa nie jest już trucicielem"

Warszawa

Premier Donald Tusk wizytował w piątek warszawską oczyszczalnię

ścieków Czajka. Przed jej rozbudową 75 proc. nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej części miasta trafiało do Wisły. Połowa z ponad 3 mld zł na inwestycję pochodziła z funduszy UE.

Wizyta premiera miała związek z obchodami Światowego Dnia Wody oraz Dnia Morza Bałtyckiego - podał stołeczny ratusz.

- Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły. To jest naprawdę wielkie zdarzenie - powiedział premier. Jak zaznaczył, oczyszczona woda płynąca z Czajki do Wisły jest czystsza niż sama rzeka, więc obiekt nie tylko czyści warszawskie ścieki, ale też Wisłę.

Więcej betonu niż w Pałacu Kultury

Tusk powiedział, że rozbudowa Czajki to dziś największa tego typu inwestycja w Europie. Zaznaczył, że użyto tu cztery razy więcej betonu niż przy budowie Pałacu Kultury i Nauki.

- 3 mld zł, które zainwestowano w ten projekt, może oszołomić każdego - dodał. Dziękował też, że można było wykorzystać środki europejskie zainwestowane w tę budowę.

W czasie spotkania Tusk odniósł się też do wydarzeń politycznych:

Donald Tusk broni Tomasza Arabskiego
TVN24 /x-news

Oczyszcza na 98 proc.

Na miejscu była też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że bez rozbudowy Czajki cena wody w Warszawie musiałaby wzrosnąć sześciokrotnie ze względu na kary, jakie miasto musiałoby płacić za nieoczyszczanie ścieków.

Powiedziała, że termin uzyskania wszystkich zgód dla inwestycji zbiegł się z przypadającym w piątek światowym Dniem Wody.

Prezydent na inaugurację nowej Czajki

Czajka już od końca czerwca ub. r. przyjmuje nieoczyszczane wcześniej ścieki z lewej części stolicy (dzielnice centralne i północne) oraz wody opadowe, a także ścieki komunalne z gmin ościennych - Legionowa, Zielonki i Marek.

Dzięki nowoczesnej technologii ścieki oczyszczane są w 98 proc., a powstały biogaz zamieniany jest na energię elektryczną i cieplną.

Na jesieni 2012 r. Czajkę po modernizacji wizytowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Działa już oczyszczalnia. Działa też spalarnia, która jest w tzw. rozruchu, czyli jeszcze nie jest przejęta przez MPWiK - mówiła wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl, prezydent Warszawy.

- Inwestycja została zakończona z punktu widzenia efektu ekologicznego - dodała.

Prezydent o budowie Czajki (video z października 2012 r. )
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Czajka od 1991 r.

Projekt modernizacji oczyszczalni był priorytetem dla władz miasta. Wcześniej przyjmowała ona nieczystości jedynie z prawobrzeżnej Warszawy. Utylizacja pozostałej części nieczystości nie była dostosowana do obowiązujących przepisów unijnych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii termicznego przekształcania odpadów i oczyszczania spalin instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Wszystkie obiekty osadników są hermetyczne, a powietrze neutralizowane przez system oczyszczania. Oczyszczalnię ścieków Czajka zaprojektowano na początku lat 70., oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Rozbudowę i modernizację Czajki rozpoczęto w grudniu 2008 r. Obecnie jest to najnowocześniejsza w Polsce oczyszczalnia ścieków i jedna z największych w Europie. Przepustowość zwiększono z 240 tys. do 435,3 tys. metrów sześciennych na dobę. Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do innej oczyszczalni - Południe.

Światowy Dzień Wody - atrakcje dla warszawiaków

Z okazji Światowego Dnia Wody w sobotę, 23 marca, o godz. 10.00, na Płycie Desantu przy ul. Solec odbędzie się piknik dla mieszkańców Warszawy.

Warszawiacy będą mieli możliwość odwiedzenia najnowocześniejszej w Polsce oczyszczalni ścieków Czajka. Zwiedzający będą tam dowożeni specjalnymi autokarami.

PAP, lata//mz