Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Tusk składa mandat. Czeszejko-Sochacka do Sejmu?

Warszawa

archiwum TVNEwa Czeszejko-Sochacka

Donald Tusk poinformował, że - w związku z objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej - wysłał do Kancelarii Sejmu pismo o zrzeczeniu się mandatu poselskiego. Zastąpi go prawdopodobnie Ewa Czeszejko-Sochacka - była pełnomocnik prezydent miasta ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016, która zasłynęła również tym, że ze złości porysowała sąsiadowi auto.

Pytany w piątek przez dziennikarzy, kiedy złoży mandat, Tusk powiedział, że wysłał już pismo. - Ale wiem, że przepisy powodują, że to zostanie ostatecznie skonsumowane w ciągu kilku, czy kilkunastu dni - dodał.

Sekretarz generalny PO Paweł Graś doprecyzował w rozmowie z PAP, że Tusk złożył wniosek do Kancelarii Sejmu w czwartek wieczorem.

W Sejmie Tuska zastąpi następna osoba z listy stołecznej PO, z wyborów w 2011 roku. Będzie to prawdopodobnie Ewa Czeszejko-Sochacka, która w wyborach parlamentarnych w 2011 r. zdobyła 2466 głosów w okręgu warszawskim i z 12. wynikiem na liście PO nie dostała się do parlamentu (mandaty zdobyło wówczas 11 osób z warszawskiej listy Platformy).

Walka o Europejską Stolice Kultury

Czeszejko-Sochacka była pełnomocnikiem prezydent miasta ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jeszcze w trakcie starań o tytuł skłóciła się ze środowiskiem stołecznych społeczników, z którymi próbowała współpracować.

Animatorzy kultury ostro krytykowali podejmowane przez nią działania, oskarżali o trwonienie publicznych pieniędzy, ale również wyszydzali sposób ubierania i styl bycia. Wątpliwości dotyczące wydatków Biura Kultury zgłaszali też stołeczni dziennikarze.

Warszawa w ciągu czterech lat przeznaczyła na ESK blisko 16 milionów złotych.

Tuż przed wyborami, w których startowała pod hasłem "Więcej kultury w polityce", Czeszejko-Sochacka została przyłapana na tym, że porysowała sąsiadowi auto.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT EWY CZESZEJKO-SOCHACKIEJ

KOMENTARZ MINISTRA KULTURY PO OGŁOSZENIU EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY:

"Wygrała Polska" / tvnwarszawa.pl
| Fakty TVN

PAP/ran