Tusk: liczę, że warszawiacy odmówią udziału w referendum

Warszawa

TVN24Donald Tusk o referendum w Warszawie

- Chcesz zmienić Hannę Gronkiewicz-Waltz - idź na referendum. Chcesz, żeby była dalej prezydentem - nie idź na referendum - powiedział Donald Tusk. Premier wyraził jednocześnie nadzieję, że większość warszawiaków odmówi udziału w referendum, czym jak powiedział, wyrażą wotum zaufania wobec prezydent Warszawy.

- Nie pójście na referendum jest też aktem decyzji. Nie jest ucieczką od odpowiedzialności, bo to nie jest głosowanie w wyborach. Nieuczestniczenie w referendum jest aktem sympatii z aktualnie rządzącym burmistrzem, wójtem, czy prezydentem. Liczę, że warszawiacy w swojej przewadze wyrażą takie wotum zaufania dla Hanny Gronkiewicz-Waltz odmawiając udziału w tym referendum - powiedział Tusk.

"Potężną robotę wykonała"

- Pani prezydent, a znam ją długo, nigdy nie specjalizowała się w PR, w autopromocji. Przyszedł taki moment, kiedy pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna jednak skuteczniej tłumaczyć warszawiakom, ile sensownych rzeczy zrobiła, jak potężną robotę wykonała i ten kontakt z ludmi na pewno się przyda w przyszłym funkcjonowaniu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił premier pytany o zbliżające się referendum ws. odwołania prezydent Warszawy.

Tusk jednoznacznie ocenił pracę Gronkiewicz-Waltz w stolicy. - Tak dynamicznie rozwijającej się stolicy nie ma chyba w całej Europie. Jak ktoś dużo robi, to ma dużo przeciwników. Prezydent Warszawy jest najlepszym tego przykładem - dodał.

130 tys. podpisów

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tej sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania - czyli w przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy musi to być ok. 130 tys. osób. Organizatorzy informują, że może ich być nawet 200 tys. CZYTAJ WIĘCEJ.

Podpisy do 22 lipca muszą trafić do komisarza wyborczego.

Kiedy referendum będzie ważne?

Zorganizowanie referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz popierają też m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota, Solidarna Polska i Stowarzyszenie Republikanie. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

par