Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Tunel Wisłostrady zamknięty dłużej. Do końca czerwca?

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plZamknięty tunel Wisłostrady

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przedłużył termin prac przy tunelu Wisłostrady. Wykonawca ma na ich dokończenie dwa miesiące. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy tunelem znów pojadą samochody.

- Wczoraj zapadła decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o tym, jakie kolejne prace trzeba wykonać wokół tunelu Wisłostrady - powiedział w środę Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Dwa miesiące prac?

Chodzi o umacnianie tunelu, po pracach związanych z awarią. Na wykonanie zaleceń WINB, wykonawca prac będzie miał 2 miesiące, czyli musi się uporać z nimi najpóźniej do końca kwietnia.

To potwierdza również Zarząd Dróg Miejskich, który tunel ma pod swoją opieką. - Odbyło się spotkanie trójstronne z udziałem wykonawcy metra, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego i ZDM. Na tym spotkaniu WINB wydał postanowienie o przedłużeniu prac dla wykonawcy do końca kwietnia - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Trzeba pamiętać, że te prace muszą posłużyć na lata, dlatego bezpieczeństwo tunelu jest sprawą priorytetową. Prosimy kierowców o cierpliwość - dodaje.

I zaznacza, że same skutki sierpniowej awarii zostały usunięte. A po wykonaniu prac wzmacniających, wykonawca będzie musiał dostarczyć do Zarządu Dróg Miejskich dokumentację powykonawczą. - Później wydajemy własną opinię i przesyłamy dokumenty do nadzoru budowlanego. Następnie WINB wydaje postanowienie. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, to jako administrator tunelu niezwłocznie go otworzymy - wyjaśnia procedury Gałecka.

- To może oznaczać, że tunel będzie zamknięty nawet do końca czerwca - przyznaje z kolei Malawko.

Kolejne terminy

Na początku lutego Jaromir Grabowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zapowiadał, że tunel będzie zamknięty do końca kwietnia.

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w AGP Metro Polska zapowiadał, że Wisłostrada zostanie otwarta za 2-4 miesiące. W październiku prezes Metra Warszawskiego zapewniał, że wszystkie prace zakończą się do połowy grudnia. W listopadzie okazało się, że to nierealne. Miejski koordynator remontów mówił o końcu stycznia. Potem, o terminach nikt nie chciał już oficjalnie rozmawiać.

Sierpniowa awaria

W nocy z 13 na 14 sierpnia na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty.

Wprowadzono objazdy dla kierowców, między innymi przez bulwary wiślane.

Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalnie planowana data zakończenia inwestycji to październik 2013 r.

ran/par