Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Tunel w stronę Wisły. Odkrycie w ogrodach Zamku Królewskiego

Najnowsze

Prace w ogrodach
Prace w ogrodachZamek Królewski
wideo 2/2

Prace przy odtwarzaniu ogrodów Zamku Królewskiego przyniosły nie lada odkrycie. Dokopano się do datowanego na XIX wiek tunelu prowadzącego w kierunku Wisły.

O odkryciu poinformowali właśnie na Facebooku przedstawiciele Zamku Królewskiego.

Tunel jako ściek

"Podczas prowadzenia robót ziemnych związanych z odtwarzaniem Ogrodu Dolnego w październiku ubiegłego roku natknęliśmy się na stary podziemny tunel biegnący wzdłuż Ogrodu w stronę Wisły" – poinformowali.

Udostępnili też film. Na nagraniu można zobaczyć koparkę, która wydobywa łyżką ziemię w ogrodzie. Po pewnym czasie wyłania się dół z zakrytą kamieniami dziurą. Pracownicy odsłaniają przejście. Później w dół wędruje kamera, która pokazuje ciągnący się w kierunku rzeki tunel.

"Jego budowę wstępnie datujemy na wiek XIX i na chwilę obecną znamy jego przebieg na długości około 100 metrów. Tunel mógł służyć jako ściek odprowadzający nieczystości z zamkowej kuchni. Teraz przeprowadziliśmy jego eksplorację, prawdopodobnie pierwszą od ponad 100 lat!" - nie kryją zadowolenia przedstawiciele zamku.

Odtwarzają ogrody

Ogrody zajmują prawie 2 hektary powierzchni od strony Wisły, na wschód od Arkad Kubickiego. Ogród górny, po trwającej blisko dwa lata rewaloryzacji, został oddany do użytku w maju 2015 roku. Projekt odtworzenia dolnego bazuje na ikonografii z XIX i XX wieku. Przewiduje, że podstawę widoku zamku stanowić będzie urozmaicona, zielona przestrzeń, a od północnej strony znajdą się grabowe boskiety - gęste grupy drzew lub krzewów o strzyżonych ścianach bocznych.

Uszczuplona w trakcie budowy Trasy W-Z część południowa ogrodu dolnego zostanie wzbogacona o symetryczne formy roślinne, fontanny, szpalery, ścieżki i ławki. Po zmroku ogród będzie iluminowany, co ma umożliwiać orientację i eksponować najatrakcyjniejsze elementy architektoniczne. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku. CZYTAJ WIĘCEJ O ODTWARZANIU OGRODÓW

ran/gp

Pozostałe wiadomości