Tulipany, stokrotki, kapusta ozdobna. Wspomnienie kolorowej Warszawy

Warszawa

ZOMKwietnik przy Trasie Łazienkowskiej nawiązujący do logotypu Budżetu Partycypacyjnego

Na stołecznych ulicach kolorów o tej porze roku jest mniej., Ale Zarząd Oczyszczania Miasta ubarwia wspomnieniami. W 2016 roku w Warszawie zasadzono około 840 tysięcy kwiatów i ozdobnych roślin.

Warszawska zieleń, na terenach będących pod opieką ZOM zmienia się sezonowo. Na wiosnę rozkwitły kwiaty, których cebulki zostały wsadzone do ziemi w ubiegłym roku. Pierwszymi, które przebiły się przez śnieg, były tulipany, krokusy i narcyzy. Potem na rabatach królowały stokrotki, bratki i niezapominajki. W 2016 posadzono ich około 120 tysięcy.

Z kolei latem, stołeczna roślinność została wzbogacona o celozje, tytoń ozdobny, a także bataty. Tego sezonu królowały jednak aksamitki, begonie oraz pelargonie. Łącznie 330 tysięcy kwiatów.

Najmniej, bo 25 tysięcy roślin pojawiło się jesienią. Były to chryzantemy, wrzosy, mrozy i kapusta ozdobna. To gatunki, które dobrze radzą sobie przy niższych temperaturach. Ponadto w parkach zasadzono ponad 100 krzewów róż oraz byliny i trawy, m.in. rozchodniki i miskanty chińskie.

Jesienią do ziemi wkopano także cebulki roślin, które zakwitną przyszłej wiosny. Tym razem wsadzono ponad 360 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i hiacyntów.

Oprócz sezonowych zasadzeń, ZOM zaprojektował trzy rabaty specjalne. Każda z nich tworzyła logotyp. Ta przy Trasie Łazienkowskiej, nawiązywała do Budżetu Partycypacyjnego, druga przy ul. Banacha odwzorowała fragment logotypu miejskiego wolontariatu. Trzecia przy Rondzie S. Sedlaczka, pokryła się barwami klubowymi Legii Warszawa.

Zobacz, jak wyglądał plac Teatralny zamieniony w ogród:

Ogród na parkingu na pl. Teatralnym
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

md/mś