Tu zrelaksuje się Bemowo Zobacz ambitny projekt

Warszawa

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Podesty do tańca, ścianka wspinaczkowa, wielofunkcyjne boiska, skatepark, kino plenerowe - na Bemowie ma powstać park sportów miejskich. - To, co nie udało się w Śródmieściu, u nas będzie za rok - chwalą się urzędnicy.

Koncepcja parku faktycznie budzi podziw. Na terenie sąsiadującym z osiedlem "Przyjaźń" na Jelonkach znajdzie się ciekawie zaaranżowany kompleks sportowo-rekreacyjny. Dzielnica już zarezerwowała na jego budowę 1,5 mln zł.

Podest rozpięty w koronach drzew

- W projekt zaangażowanych zostało pięć pracowni architektonicznych, którym przyświecała idea stworzenia otwartej przestrzeni aktywności dla wszystkich pokoleń - mówi Grzegorz Gądek, pomysłodawca projektu Skweru Sportów Miejskich.

W jednym miejscu będą funkcjonować obok siebie m.in. kino plenerowe, podesty do tańca, boisko wielofunkcyjne, kawiarnia, strefa do gier planszowych, skatepark oraz ścianka wspinaczkowa. Natomiast wśród koron drzew rozpięta będzie drewniana, charakterystyczna trybuna, stanowiąca jednocześnie dach i pomost do spacerowania.

W Śródmieściu się nie udało

W przeciwieństwie do niezrealizowanej jeszcze śródmiejskiej koncepcji czasowego Stadionu Siedmiolecia (ma powstać na terenie po dawnych pawilonach przy ul. Zielnej) bemowski obiekt ma funkcjonować na stałe.

- Chcemy, aby teren Skweru Sportów Miejskich został zakwalifikowany w przyszłym planie zagospodarowania przestrzennego jako obszar rekreacyjno-sportowy - mówi Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa. - Dzięki temu zachowamy unikalny charakter architektoniczny Osiedla Przyjaźń, zabezpieczając je przed dziką i intensywną zabudową komercyjną - dodaje.

Projekt jeszcze w tym roku

Obecnie jest już gotowa koncepcja architektoniczna Skweru Sportów Miejskich, a do końca roku będzie opracowywany projekt budowlany. - Dzięki temu już na początku roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji. Skwer będzie gotowy na Euro 2012 - zapewnia burmistrz Dąbrowski.

Warto zwrócić uwagę, że duży wpływ na projekt Skweru mieli mieszkańcy Bemowa. W tym przypadku urzędnicy nie uszczęśliwiali nikogo na siłę swoimi pomysłami. Pomysłodawcy skweru, wraz z dzielnicą, a także Pracownią Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" spytali warszawiaków, jakie rozwiązania będą według nich najbardziej atrakcyjne.

mjc