Najnowsze

Tu zaczną nowe życie

Najnowsze

film Marcin Gula/tvnwarszawa
film Marcin Gula/tvnwarszawa

Jeszcze w wakacje pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nowego bloku komunalnego przy ulicy Nocznickiego. To pierwszy taki budynek na Bielanach. Znajdą się tam dwa specjalne mieszkania - dla osób niepełnosprawnych, którzy nauczą się w nich samodzielności oraz dla rodziny zastępczej.

W ośmiopiętrowym bloku komunalnym trwają już ostatnie prace.

- Wniosek o pozwolenie na użytkowanie złożymy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku - zapowiada Piotr Rudzki, wiceburmistrz Bielan. Jak dodaje, pierwsi mieszkańcy powinni wprowadzić się do mieszkań jeszcze w wakacje.

Tu zaczną nowe życie

W bloku przy ulicy Nocznickiego jest 46 mieszkań. Dwa z nich są szczególne.

- Pierwsze jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych umysłowo, a drugie dla zawodowej rodziny zastępczej - tłumaczy wiceburmistrz.

To pierwsze będzie nadzorowane przez Instytut Psychiatrii Szpitala Bielańskiego oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Będzie to tak zwany lokal treningowy.

- Osoby niepełnosprawne mają tam szansę się usamodzielnić. Jego mieszkańcy nauczą się zajmować domowymi obowiązkami. Oczywiście wesprą ich w tym asystenci-trenerzy czy opiekunowie, którzy będą służyć pomocą - wyjaśnia Agnieszka Dudzińska, przewodnicząca miejskiej komisji dialogu społecznego ds. mieszkań chronionych.

Jak dodaje, to pierwsze takie mieszkanie na Bielanach, ale w Warszawie istnieją już dwa lokale chronione. W tym roku powstaną dwa kolejne. - To co prawda umiarkowany sukces, ale program budowy takich mieszkań raczkuje prawie w całej Polsce. Tylko w stolicy na czeka na nie nawet 330 osób - przyznaje Dudzińska.

104 metrów bezpieczeństwa

Drugi lokal zostanie przeznaczony dla zawodowej rodziny zastępczej. W sytuacji kryzysowej, kiedy dziecko nie może przebywać w swoim rodzinnym domu, zamiast być umieszczane w placówce opiekuńczo-wychowawczej trafi do tej rodziny.

- Pod jej opieką będzie mogło przebywać nawet kilka tygodni do czasu uregulowania jego sytuacji życiowej - wyjaśnia wiceburmistrz Rudzki.

Obydwa mieszkania składają się z czterech pokoi, kuchni, łazienki i garderoby o łącznej powierzchni ponad 104 mkw. każde.

Budowa bloku komunalnego rozpoczęła się w pierwszej połowie 2010 roku i pochłonęła 9 mln złotych.

Mapy dostarcza Targeo.pl

bf/mz

Pozostałe wiadomości