Tu walczyli powstańcy. Ruszają spacery z przewodnikami

Warszawa

Muzeum Powstania WarszawskiegoSpacery będą się odbywać przez cały wrzesień

Jak wyglądały walki na Ludnej? Gdzie znajduję się historyczna gąsienica z Powstania Warszawskiego? Kto brawurowa przedarł się przez ul. Książęcą? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać w czasie historycznych spacerów z przewodnikami z Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą się one odbywać w każdą niedzielę września.

Na pierwszy z cyklu spacerów będzie można wybrać się w niedzielę, 6 września. Kolejne będą odbywać się co tydzień, do 27 września. Będą one prowadzone przez przewodników z Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Atrakcją tych spacerów jest nie tylko zobaczenie danego miejsca, ale i usłyszenie komentarza. Ludzie, którzy przychodzą na nasze spacery, wiedzą, że nie tylko coś zobaczą, ale i usłyszą ciekawe historie opowiedziane przez naszych przewodników, których nie boję się nazwać charyzmatycznymi - opowiada Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mokotów, Stare Miasto, Żoliborz czy Czerniaków – to miejsca, po których prowadzić będą trasy kolejnych spacerów.

– Miejsca, które pokażą przewodnicy, może nie są białymi krukami dla varsavianistów, ale z całą pewnością wielu warszawiaków codziennie mija je w drodze do szkoły czy pracy i nie zdaje sobie sprawy z wydarzeń, które się tam rozgrywały – tłumaczy Niedziele i podaje przykład: - Takim miejscem jest m.in. katedra św. Jana, gdzie znajduje się fragment gąsienicy z czasów Powstania.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Nie trzeba się też na nie wcześniej rejestrować. Każdy ze spacerów trwa około 2-3 godzin.

Plan spacerów

6 września - Mokotów:

Mokotów: Masakra u Jezuitów – walki o koszary artylerii przeciwlotniczej przy Rakowieckiej – więzienie mokotowskie – szkoła przy ulicy Kazimierzowskiej – dom Wedla – Basy – Dworkowa.

Prowadzenie: Andrzej Komuda. Zbiórka: godz. 12.00 przed kościołem św. Andrzeja Boboli ul. Rakowiecka 61.

13 września - Stare Miasto

Stare Miasto: Plac Zamkowy – Katedra św. Jana – Dziekania – Dom Profesorów na Brzozowej – Szpital w Kościele Benedyktynek Sakramentek – PWP.

Prowadzenie: Dariusz Zielonka. Zbiórka: godz. 12.00 przed Kolumną Zygmunta.

20 września - Żoliborz

Pierwsze strzały na Suzina – bohaterska obrona Twierdzy Zmartwychwstanek – krwawe ataki na bunkier w al. Wojska Polskiego - walki o Dworzec Gdański – zrzuty sowieckiej broni na Placu Lelewela.

Prowadzenie: Mirosław Czado. Zbiórka: godz. 12.00 przed Pomnikiem 1 Dywizji Pancernej przy Placu Inwalidów.

27 września - Czerniaków

Walki o gmach YMCA – bohaterska obrona ulicy Wilanowskiej i Solec – Desant oddziałów I Armii Wojska Polskiego – walki na Ludnej – brawurowe przebicie się ulicą Książęcą przez żołnierzy "Zośki".

Prowadzenie: Ilona Proć. Zbiórka: godz. 12.00 na Placu Trzech Krzyży przed Kościołem św. Aleksandra.

W tym roku minęło 71. lat od wybuchu Powstania Warszawskiego:

Zapalili ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego
TVN24

jk/ec