Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Tu urodziła się Skłodowska-Curie. Muzeum noblistki w nowej odsłonie

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plMuzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Dobiegły końca prace budowlane w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie na Starym Mieście. Placówka znajdująca się kamienicy, w której urodziła się przyszła noblistka, przeszła gruntowny remont. Ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie - znajdą się na niej m.in. oryginalne pamiątki i rekonstrukcja laboratorium z XIX wieku.

W budynku przy ul. Freta już przed remontem mieściło się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, jednak dzieliło ono powierzchnię z lokalem użytkowym i mieszkalnym. Po przebudowie i modernizacji muzeum zajmie wszystkie kondygnacje.

Prace rozpoczęły się w 2015 roku. - To wysiłek wielu ludzi. Prace objęły swoim zakresem budynek od fundamentów po dach. Fundamenty wymagały izolowania, elewacja została odnowiona, poddasze, które nie było użytkowe została zaadaptowane do celów użytkowych – mówił Grzegorz Kapłon, zastępca dyrektora ZGN Śródmieście.

Budynek przyjazny niepełnosprawnym

Dodał, że budynek został wyposażony w nowoczesne urządzenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz w specjalny dźwig, dzięki któremu miejsce będzie przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

- Myślę, że sprostaliśmy wspólnie zadaniu. Nieskromnie powiem, że będziemy się mogli tym chwalić – cieszył się Justyn Kwietniak, przedstawiciela wykonawcy.

Z kolei obecny na konferencji stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki przypomniał, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

- Przez długi czas nasi pracownicy, zwracali uwagę na wszystkie szczegóły projektowe, na to, jak ma wyglądać wnętrze, elewacja, stolarka okienna, żeby to miejsce było, po pierwsze zgodne z oryginałem, ale żeby również pogodzić wymagania inwestorskie, czyli adaptacje obiektu na funkcje nowoczesnego muzeum – zaznaczał i mówił, że według niego udało się zachować charakter i koloryt tego miejsca.

Oryginalne pamiątki, laboratorium, multimedia

Kustosz muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Rosen przypomniała, że to właśnie tutaj urodziła się Skłodowska-Curie. - W tym roku, na 150. rocznicę jej urodzin chcemy otworzyć nową wystawę - powiedziała Rosen.

Zapowiedziała, że w piwnicach kamienicy będą magazyny Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz archiwalia, a na parterze znajdzie się laboratorium i sala wystaw czasowych.

Na klatce schodowej znajdzie się interaktywna instalacja - układ okresowy pierwiastków. - W schodach są wbudowane czujniki, zwiedzający będą aktywowali swoim ruchem układ pierwiastków, który będzie podświetlany na całej klatce schodowej - wyjaśniła Rosen.

Wystawa będzie się składać z siedmiu galerii, na których będą prezentowane zbiory muzeum, m.in. oryginalne pamiątki po rodzinie Skłodowskich, dokumenty z konferencji naukowych, w których uczestniczyła noblistka. W muzeum znajdzie się także laboratorium, w którym będzie można interaktywnie wykonywać doświadczenia chemiczne. Na ekspozycji będzie też sporo multimediów.

W kamienicy znajdzie się także miejsce na salę konferencyjną i bibliotekę Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Na poddaszu będzie sala audiowizualna, mała sala wystawiennicza oraz pokój opracowywania zbiorów.

Rosen podkreśliła, że otwarcie Muzeum planowane jest na 9 listopada tego roku, a nie na 7 listopada w rocznicę urodzin Skłodowskiej-Curie, ponieważ wtedy planowane są uroczystości w muzeum noblistki w Paryżu i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Warszawskiemu muzeum noblistki zależy, na tym, żeby do stolicy przyjechali wszyscy ważni goście.

Tu urodziła się noblistka

Budynek, w którym 150 lat temu urodziła się Skłodowska-Curie, został zbudowany pod koniec XVIII w. W czasie II wojny światowej został zniszczony i odbudowy w latach 50. XX wieku. Ulica Freta należy do historycznie najstarszego obszaru Warszawy, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz do rejestru zabytków.

Skłodowska-Curie (1867-1934) to jedyna kobieta, której przyznano Nagrodę Nobla dwukrotnie. W 1903 r. razem z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją w dziedzinie chemii za prace nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych

Mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków
TVN24

kz/PAP/b