Tu ukryli 5 petabajtów kultury. NInA otwiera się dla publiczności


Nowoczesna sala koncertowo-kinowa, w której dźwięk "atakuje" widza z każdej strony i szybki dostęp do potężnych archiwów polskiej kultury to największe atrakcje, które skrywa nowa siedziba Narodowego Instytut Audiowizualnego. Pod koniec maja budynek w cieniu służewskich bloków otworzy się na publiczność.

Duży, czerwony kubik, przyklejony do budynku od razu sygnalizuje, że w środku znajduje się coś wyjątkowego. Czerwona bryła to przedsionek do nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy Wałbrzyskiej. Instytucja ta, funkcjonująca także pod prostszą i sympatyczniejszą nazwą NInA, zajmowała się dotychczas archiwizacją dzieł polskiej kultury – głównie filmów, spektakli i muzyki – oraz jej udostępnianiem w formie wydawnictw (wystarczy tu wspomnieć serię najlepszych polskich dokumentów) i w internecie (to m.in. portale ninateka.pl i dwutygodnik.com). Z misji, do której została powołana, NInA oczywiście nie zrezygnuje, ale dzięki przestronnej siedzibie może ją rozszerzyć.

Serwery pełne kultury

Sercem Instytutu pozostaną ukryte w piwnicach archiwa: analogowe w postaci regałów pełnych kaset i taśm, oraz cyfrowe – serwerownie z macierzami o pojemności 5 petabajtów. To ilość odpowiadająca około 5 mln płyt DVD. – Dla porównania, całe archiwa telewizji publicznej zajęłyby ok. 1,5 petabajtów – wyliczał podczas spotkanie z dziennikarzami dyrektor NInA Michał Merczyński.

Aby zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym danym serwery zostały umieszczone w dwóch odseparowanych od siebie pomieszczeniach. Zasoby te będą udostępniane wszystkim piętro wyżej w sali z 16 stanowiskami komputerowymi.

– Umożliwimy obejrzenie filmów czy spektakli, których z różnych względów, zazwyczaj formalno-prawnych, nie można udostępnić w internecie. Archiwum zawiera ok. 10 tysięcy pozycji i będzie codziennie aktualizowane – zapowiedział Filip Kwiatek, kierownik działu archiwum. Ta część będzie otwarta dla pasjonatów filmu, teatru, ale także starych programów telewizyjnych czy audycji radiowych codziennie z wyjątkiem niedziel, w tym przez dwa dni do wieczora.

Pomogą ratować archiwa

Ważnym miejscem w zmodernizowanym budynku będzie także nowoczesna sala wielofunkcyjna na 120 osób. To jedna z dwóch w Polsce przestrzeni z głośnikami z przodu, z tyłu, po bokach, a także na suficie sali, z najwyższym certyfikatem Dolby Atmos. To miejsce o wyjątkowej stylistyce rodem z filmów SF daje także możliwości organizacji spotkań, koncertów i spektakli teatralnych.

W pracowniach obok, pod okiem specjalistów, będzie można natomiast zdigitalizować domowe archiwa. Instytut udostępni sprzęt umożliwiający bezpiecznie przeniesienie materiałów z kaset VHS czy taśm magnetofonowych na nośniki cyfrowe.

Koncert, dansing i maraton filmowy

Dziedziniec, który na razie jest placem budowy, już we wrześniu ma być strefą relaksu i kultury. Zapowiedziano m.in. uruchomienie kina letniego Cztery Pory Roku. Ale sam budynek zostanie otwarty wcześniej, bo już 29 maja. Tego dnia na miłośników muzyki poważnej czeka gratka w postaci koncertu utworów młodego kompozytora Aleksandra Nowaka, a fani lżejszych brzmień potańczą na dansingu międzypokoleniowym, który poprowadzi duet: DJ Wika oraz Burn Reynolds.

Drugi dzień inauguracyjnego weekendu to recital wybitnego pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który wykona muzykę Chopina, Ravela i Mozarta, oraz maraton filmowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na koncerty obowiązują wejściówki.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Oliva Soto

Pozostałe wiadomości

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl