Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Tu tramwaje przyspieszą

Warszawa

ZTM, graf. tvn24.plTo zostaną wprowadzone priorytety dla tramwajów

Na 9 ulicach ma w tym roku zostać wprowadzony priorytet dla tramwajów. Składy pojadą szybciej przede wszystkim na Żoliborzu.

Niedawno informowaliśmy o planowanych na ten rok przez Tramwaje Warszawskie remontach i inwestycjach. Teraz dostaliśmy listę miejsc, gdzie składy mają przyspieszyć.

Ulice i skrzyżowania

Największa poprawa nastąpi na Żoliborzu. Jak informuje Michał Powałka, rzecznik TW, uruchomiony zostanie przede wszystkim priorytet na ul. Marymonckiej, od al. Zjednoczenia do trasy mostu Północnego, a także w rejonie skrzyżowania ulic Popiełuszki i Słowackiego. Tramwaje pojadą szybciej także na placu Wilsona oraz na skrzyżowaniach ul. Słowackiego z Suzina i Krechowiecką.

- Priorytet zostanie zastosowany także wzdłuż al. Jana Pawła II (od Hali Mirowskiej do kina Femina), na 5 skrzyżowaniach wzdłuż ul. Radiowej i ul. Dywizjonu 303 na Bemowie, a także 2 skrzyżowaniach na ul. Połczyńskiej – wylicza Powałka.

Tramwaje pojadą szybciej także u zbiegu ul. Okopowej z Żytnią i przy skrzyżowaniu Rakowieckiej z ul. św. Andrzeja Boboli.

"Zależy od warunków"

Wprowadzenie priorytetu nie oznacza jednak, że wszystkie składy będą przejeżdżać bez stania na światłach. - Rozwiązania są zróżnicowane i obejmują głównie synchronizację programów sygnalizacji na kolejnych skrzyżowaniach (potocznie zwane "zieloną falą") oraz algorytmy sterowania, które adaptują się do ruchu – dość zawile opisuje rzecznik.

I dodaje: - W każdym przypadku musimy uwzględnić warunki ruchu wszystkich uczestników, także kierowców, rowerzystów i pieszych. Dlatego uzyskanie pełnego priorytetu tramwajowego, czyli przejazdu bez strat czasu, nie zawsze jest możliwe – podkreśla Powałka.

Czytaj też o planach projektu linii tramwajowej z Woli do Wilanowa:

ran/r

Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowych
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl