Tu spotkasz nowego prezydenta

TVN Warszawa

fot. PAP / film:TVn24Od czwartku Polska będzie miała nowego prezydenta

Dziś prezydent elekt Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony. Uroczystości zaczną się w Sejmie. Potem przeniosą się do Archikatedry Jana Chrzciciela, Pałacu Prezydenckiego i na plac Piłsudskiego. W niektóre miejsca nowy prezydent może przejść piechotą. Ratusz nie przewiduje większych utrudnień w komunikacji miejskiej ani zamkniętych ulic.

Dziś prezydent elekt Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony. Uroczystości zaczną się w Sejmie. Potem przeniosą się do Archikatedry Jana Chrzciciela, Pałacu Prezydenckiego i na plac Piłsudskiego. W niektóre miejsca nowy prezydent może przejść piechotą. Ratusz nie przewiduje większych utrudnień w komunikacji miejskiej ani zamkniętych ulic.

Na godz. 10 rano zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę.

Przysięga w Sejmie

Do Sejmu przed godziną 10 przybędzie para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, a kilka minut później prezydent elekt z żoną Agatą.

Przed Zgromadzeniem Narodowym Duda, w towarzystwie małżonki Agaty, złoży uroczystą przysięgę. Następnie wygłosi orędzie.

Po zaprzysiężeniu, w sejmowym pokoju nr 39 para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Ok. godz. 10.30 w holu głównym Sejmu prezydent Duda pożegna Bronisława Komorowskiego, który opuści budynek parlamentu.

Następnie prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złoży także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ok. godz. 10.40 Duda ma spotkać się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.

Msza w archikatedrze

Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak - poinformował  rzecznik Kurii Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Udział w niej wezmą również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Po mszy prezydent w krypcie archikatedry złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przejdzie do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam prezydent złoży kwiaty.

Przekazanie odznak

O godz. 13.30 para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na trasie do Zamku będzie stał szpaler żołnierzy.

Parę prezydencką ma przywitać dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Podczas uroczystości zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Na piechotę do Pałacu?

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Możliwe, że prezydent trasę z Zamku do Pałacu Prezydenckiego pokona pieszo. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Przejęcie wojska

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie. Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej.

Po zakończeniu uroczystości złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent, prawdopodobnie pieszo, wróci do Pałacu Prezydenckiego. Na placu przed pałacem około godz. 16.10 planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta Dudy.

Relacje na telebimach

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie będzie można oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim będzie ustawiony także na placu Zamkowym, na nim będą transmitowane niektóre uroczystości, prawdopodobnie bez zaprzysiężenia w Sejmie.

Możliwe utrudnienia w ruchu, zakaz parkowania

Zarząd Transportu Miejskiego nie przewiduje wprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej w związku z uroczystościami. Mimo wszystko takowe mogą się pojawiać "na bieżąco".

- Ze względu na to, że jest to duże wydarzenie, nadzór ruchu będzie obecny w miejscach, gdzie mają trwać uroczystości, ponieważ ulice mogą być zamykane na przykład decyzją Biura Ochrony Rządu lub policji. Wówczas decyzje dotyczące ewentualnych zmian tras będą podejmowane na bieżąco – wyjaśnia Wiktor Paul z zespołu prasowego ZTM.

W związku z uroczystościami, przez cały czwartek z ruchu zostanie wyłączony parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego i na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego ( po obu stronach), ul. Krakowskie Przedmieście ( za skwerem Adama Mickiewicza), na odcinku od Kościoła Seminaryjnego do ul. Bednarskiej) oraz na ul. Fredry.

Ramowy plan zaprzysiężenia Andrzeja Dudy

Tu będzie można spotkać Andrzeja Dudę
tvnwarszawa.pl

 

jb/PAP