Tu ma być szkoła. A normy smogowe przekroczone stukrotnie

[object Object]
Problemy na OdolanachWola Do Życia
wideo 2/6

Sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a mieszkańcy Odolan już mają poważne problemy ze smogiem. Z badań Straży Miejskiej wynika, że poziom szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalne normy nawet stukrotnie. To wszystko w miejscu, w którym dzielnica niebawem planuje wybudować szkołę podstawową.

"Piękne Odolany o poranku" - pisze na facebookowej grupie zrzeszającej mieszkańców tej części Woli jedna z mieszkanek. Patrząc na załączone przez nią zdjęcia nie trudno doszukać się we wpisie gorzkiej ironii. Mimo słonecznej pogody, Odolany giną za szarym pyłem. Smog? Kurz? Mgła? Pytają zaniepokojeni mieszkańcy. Ze względów atmosferycznych szybko wykluczając to ostatnie. Podobny widok w rejonie ulic Ordona, Gniewkowskiej czy Jana Kazimierza to niemal codzienność. Społecznicy postanowili coś z tym zrobić, zainterweniowali w straży miejskiej i poprosili o przeprowadzenie odpowiednich badań jakości powietrza. Uzyskane wyniki budzą grozę.

Alarmujące dane

Z pomiarów prowadzonych przez strażników od 22 sierpnia do 8 września wynika, że poziom szkodliwego pyłu PM10 wynosił od trzech do nawet 5040 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), przy dopuszczalnej normie ledwie 50 µg/m3. Niewiele lepiej wyglądają odczyty dla pyłu PM2,5, który odnotowano na poziomie: od jednego do 550 µg/m3. "Jak wynika z obserwacji, główną przyczyną takiego zapylenia terenu jest bardzo duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do okolicznych cementowni oraz firm zajmującym się przewozem kruszyw, mających swoje siedziby na terenach dzierżawionych od kolei" - czytamy w piśmie straży miejskiej, podpisanym przez Krzysztofa Kosińskiego, naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska. W mailu wysłanym redakcji tvnwarszawa.pl Katarzyna Dobrowolska z biura prasowego straży informuje dodatkowo, że pomiary były krótkotrwałe (10-minutowe) i nie można ich porównywać ze średnią dobową. "Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie, czy omawiany obszar [Ordona i Gniewkowska - red.] objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego i weryfikacja, jaka forma prowadzonej na tym terenie działalności jest dopuszczona. Po tym zostaną poinformowane odpowiednie instytucje, w celu podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie uciążliwości" - zapowiada Dobrowolska.

Uczniowie będą wdychać smog

Po ostatniej zimie, kiedy problem smogu był wyjątkowo dokuczliwy (przekroczone normy, wprowadzanie darmowej komunikacji miejskiej), nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że zbyt wysokie stężenia pyłu PM10 są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Może on powodować m.in. choroby dróg oddechowych. Szczególnie narażeni na negatywne skutki smogu są seniorzy, kobiety w ciąży, a także dzieci. I tu dochodzimy do kolejnego ważnego aspektu problemu. Przy ulicy Ordona władze dzielnicy planują budowę szkoły podstawowej. To jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji na Odolanach, gdzie nowe osiedla powstają niczym grzyby po deszczu, a wraz z nimi przybywa mieszkańców - głównie młodych rodzin z dziećmi. Początkowo placówka miała powstać kilka ulic dalej - przy Sowińskiego. Okazało się jednak, że tam koliduje z liniami wysokiego napięcia, stąd pojawiła się nowa lokalizacja, właśnie przy Ordona. Mieszkańcy nie są jej zwolennikami. Uważają, że działka jest za mała i położona w niebezpiecznej okolicy, otoczonej ruchliwymi ulicami. Teraz do tych obaw dochodzi kolejna - szkodliwy smog, który będą musieli wdychać tamtejsi uczniowie.

Kto zawinił?

Za problem mieszkańcy obwiniają kilka podmiotów. Po pierwsze, Polskie Linie Kolejowe - "za politykę intensywnej industrializacji i zwiększenia liczby firm na terenach inwestycyjnych należących do Skarbu Państwa". Po drugie władze dzielnicy - za "brak reakcji na problemy" i uciekanie od nich, a także "za brak wizji" i "urzędniczą spychologię". Wśród pozostałych winowajców wyliczają m.in. Zarząd Dróg Miejskich i zarządców pobliskich zakładów przemysłowych. Szkodliwe pyły na Ordona można by ograniczyć w prosty sposób - eliminując bądź ograniczając ruch samochodów ciężarowych na tej ulicy. - Klucz do rozwiązania tej sytuacji ma PKP - mówi rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza. - Od mniej więcej roku w różnych rozmowach zapowiada budowę drogi technicznej przez swoje tereny, która odprowadzałaby ruch związany z obsługą firm przemysłowych działających na tym terenie. Miało to być przedłużenie Lazurowej, w rejonie alei 4 czerwca 1989 roku - dodaje.

Rzecznik podkreśla, że "takie rozwiązanie ma sens". Droga miałaby szybkie połączenie z obwodnicą i przede wszystkim wykluczyłaby ciężarówki z terenów zabudowanych. Podkreśla jednak, że za deklaracjami nie idą realne działania. - My od dawna zwracamy uwagę PKP na to, że przemysłowy charakter Odolan błyskawicznie zmienia się na charakter mieszkaniowy. Sugerowaliśmy, aby nie przedłużać umów dzierżawy dla zakładów przemysłowych, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem - rozkłada ręce.

PKP: to przemysłowy teren

Kolejarze mówią coś zupełnie przeciwnego. - W pierwszej kolejności należy podkreślić, że teren Odolan od wielu lat ma głównie charakter przemysłowy i służy ważnym celom logistycznym. Mimo to, władze dzielnicy wydają pozwolenia na zabudowę mieszkaniową w bezpośrednim sąsiedztwie takich terenów - stwierdza Maciej Bułtowicz z biura komunikacji PKP S.A. Jak dodaje, kolejarze stale dążą do uwzględnienia interesów zarówno mieszkańców Odolan, jak i prowadzących tam działalność firm. - Każdorazowo interweniujemy w sytuacji, gdy dochodzą nas sygnały o nieprawidłowościach w działalności naszych najemców - przekonuje. Jeśli chodzi natomiast o samą drogę, z której korzystają ciężarówki, Bułtowicz zapewnia, że PKP nałożyła na przedsiębiorców obowiązek utrzymywania jej w należytym porządku: zapewnienie regularnego sprzątania, konserwacji i naprawy nawierzchni.

Dla mieszkańców to za mało. Chcieliby usunięcia ciężarówek z Ordona albo chociaż ograniczenia - takiego jak zostało wprowadzone na pobliskiej Jana Kazimierza. Ciężarówki nie mogą tam wjeżdżać od godziny 23 do 6 rano.

- Zmiany te zostały wprowadzone na wniosek dzielnicy. Analogiczne rozwiązanie sugerowaliśmy na ulicy Ordona, ale to nadal jest analizowane przez ZDM - stwierdza Gruza.

"Poprosimy o pomiar jakości powietrza"

Jeśli chodzi o same badania Straży Miejskiej, dzielnica zapewnia, że stara się nie bagatelizować sprawy i zapowiada pewne działania. - Na początku tygodnia zamierzamy spotkać ze Strażą Miejską i WIOŚ [Wojewódzki Instytut Ochrony Środowiska - red.]. Chcemy uzyskać szczegółową dokumentację tych badań. Będziemy też prosić WIOŚ o monitoring stanu jakości powietrza na Ordona. To mogłoby nam dostarczyć argumentów do rozmów z PKP - zapowiada nasz rozmówca. - Będziemy chcieli powiadomić też policję i inspekcję drogową, by na ulicach Ordona, Jana Kazimierza i Sowińskiego wprowadzić systematyczną kontrolę tonażu samochodów ciężarowych - podsumowuje.

Z licznie złożonych zapowiedzi aktywni mieszkańcy Odolan z pewnością rozliczą władze dzielnicy. Ale pozostaje jeszcze jeden problem: co ze szkołą?

- Zdajemy sobie sprawę, że lokalizacja przy Ordona nie jest idealna, chcieliśmy budować w innym miejscu tę szkołę, ale niestety na razie nie mamy innej działki - przyznaje rzecznik.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP