Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Tu jest prawdziwa Warszawa" Będą odkrywać Targówek

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plHanna Radziejowska

Pozostałości po starych fabrykach, rozpadające się zabytkowe wille, ale i dom, z którego Balcerek - jeden z bohaterów serialu "Alternatywy 4" - nie chciał się wyprowadzić na Ursynów. Te miejsca Targówka Fabrycznego wciąż żyją w legendach napisanych przez Sylwię Chutnik. Teraz będzie można ich posłuchać przez... telefon dzięki projektowi "Odzyskiwanie".

Prawdziwy warszawiak pochodzi z Targówka Fabrycznego. Jest produkowany w podziemiach i rurami ciepłowniczymi wyrzucany przy metrze centrum. Nie wierzycie? Posłuchajcie legend o Targówku napisanych przez Sylwię Chutnik. Autorkę zainspirowały historie dzielnicy zbierane wśród mieszkańców. Teraz będzie można ich posłuchać dzięki projektowi "Odzyskiwanie".

- Cały scenariusz projektu zbudowany jest na podstawie konsultacji społecznych. Zaproponowaliśmy mieszkańcom Targówka trzy akcje – opowiada Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka akcji.

Hanna Radziejowska, kuratorka projektu
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Legenda na telefon

Pierwszą z nich to Audiorower - specjalny szlak rowerowy po niezwykłych miejscach Targówka Fabrycznego. To stąd miłośnik gołębi Józef Balcerek przeprowadził się na ul. Alternatywy 4 w popularnym serialu Stanisława Barei.

Trasę wyznaczają kolorowe ramki. Dzwoniąc na podane na nich numery telefonu, można wysłuchać informacji o danym miejscu albo legend o Targówku Fabrycznym napisanych przez Sylwię Chutnik, a czytanych przez aktorkę Agnieszkę Grochowską.

Malowanie rury

Drugą częścią projektu jest Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy. Przestrzeń, która powstanie z odzyskanych banerów i europalet przy Kanałku Bródnowskim. Dla dorosłych ma to być miejsce spotkań, kino plenerowe i miejska plaża, a dla dzieci pac zabaw. Pierwszy przystanek trasy rowerowej i Klub Wypoczynkowy znajdują się przy skrzyżowaniu Przecławskiej i Klukowej.

Ostatnią częścią projektu jest Samodzielna Instytucja Kultury. Przy rondzie Księcia Ziemowita i ul. Rzecznej ma powstać pierwsza komiksowa galeria na świeżym powietrzu. Przemek "Trust" Truściński razem z mieszkańcami pomalują fragment rur ciepłowniczych. Planowane jest przekazanie praw autorskich mieszkańcom, by w przyszłości mogli sprzedawać gadżety z powstałym komiksem.

Ewa Stankiewicz, współtworzy projekt architektoniczny
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Targówek jak ziemia obiecana

- Te trzy akcje łączy hasło "odzyskiwanie". Przywracamy Warszawie bardzo ciekawy rejon - Targówka Fabrycznego. Pod koniec XIX wieku teren ten był nazywany "Ziemią Obiecaną". My odzyskujemy ten teren na poziomie pamięci. Chcemy nim zaciekawić, by ludzie tu przyjeżdżali i zobaczyli, że tu jest kawałek prawdziwej Warszawy. Tu mieszkańcy żyją z dziada pradziada. Paradoksalnie zapomniana część miasta jest tą prawdziwą Warszawą, której szukamy i tęsknimy - mówi Hanna Nowak-Radziejowska.

Idea jest również taka, by miejsce to integrowało sąsiadów. Po jednej stronie Kanałku Bródnowskiego zbudowano apartamentowce, po drugiej stoją stare domy. Mieszkańcy jednych i drugich chcą się poznać. Pretekstem do tego ma być właśnie "Odzyskiwanie".

- Bardzo często, gdy mówi się o rewitalizacji, mówi się o rewitalizacji architektonicznej. Zapomina się, że kluczem jest rewitalizacja społeczna. Stwarzanie wydarzeń i przestrzeni do tego by mieszkańcy tworzyli to miejsce. Zmiana w mieście zaczyna się od mieszkańców. Najpierw trzeba o tych miejscach opowiedzieć, pokazać, że są atrakcyjne. Za tym pójdą pieniądze i inwestycje – tłumaczy Nowak-Radziejowska.

Bartosz Andrejuk

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKTU "ODZYSKIWANIE"

Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy wielkie otwarcie 26 i 27 maja, godz. 12:00 plac przy Kanałku Bródnowskim, przy skrzyżowaniu ulic Przecławskiej i KlukowskiejKino plenerowe 27 maja, godz. 20:30 plac przy Kanałku Bródnowskim, przy skrzyżowaniu ulic Przecławskiej i KlukowskiejSamodzielna Instytucja Kultury (SIK!) malowanie z Przemkiem "Trustem" Truścińskim 26 i 27 maja, w godz. 13:00-20:00 rondo przy ulicy Księcia Ziemowita i RzecznejAudiorower 26 maja, godz. 14:00 start: Sąsiedzki Klub Wypoczynkowy

Organizator główny: MPO w WarszawieWspółorganizator: Dom Development SAPartner strategiczny: Leroy Merlin Targówek, IKEAKuratorki: Mika Grochowska/ Hanna Nowak-RadziejowskaProjekt architektoniczny: Ówka /Ewa Stankiewicz, Agata Łucja Wierzbicka