Najnowsze

Trzy na Bródnie, dwie na Bemowie. Rusza konkurs na kolejne stacje metra

Najnowsze

| budowametra.plRusza konkurs na kolejne stacje metra

Budowa centralnego odcinka II linii metra nie może się formalnie zakończyć, ale ratusz konsekwentnie przygotowuje się do jej wydłużenia. Metro ogłosiło właśnie konkurs na pięć kolejnych stacji na Bródnie i Bemowie.

Ogłoszony konkurs obejmuje przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dwóch stacji na Bemowie i trzech na Bródnie. Pierwsza z dwóch stacji w kierunku zachodnim, o roboczej nazwie Wola Park, ma powstać pod Górczewską w rejonie skrzyżowania z Białowiejską, druga (Powstańców Śląskich) w rejonie ratusza dzielnicy Bemowo. Odcinek ten ma mieć ok. 2,12 km długości. Do stacji końcowej na Połczyńskiej zabraknie jeszcze trzech przystanków i stacji techniczno-postojowej.

Na prawym brzegu Wisły zaplanowane zostały trzy kolejne stacje na odcinku o długości niespełna 4 kilometrów. Pierwsza z nich (Zacisze) powstanie pod ul. Figara, po południowej stronie skrzyżowania ulic Litawora i Rolanda. Druga (Kondratowicza) jest przewidziana pod skrzyżowaniem Kondratowicza z Malborską. Ostatnia (funkcjonująca na razie jako Bródno) ma powstać pod ulicą Kondratowicza, po wschodniej stronie Rembielińskiej. Będzie to stacja końcowa, a sama linia ma być budowana z zachowaniem możliwości odgałęzienia na Białołękę.

Głównymi kryteriami oceny zgłoszonych prac będą m.in. "walory konstrukcyjno-technologiczne i eksploatacyjne", minimalizacja oddziaływania na środowisko, koszt wykonania projektu, powiązanie stacji metra z innymi środkami komunikacji oraz rozwiązania technologiczne dla torów odstawczych i do zawracania pociągów.

Termin zgłoszeń mija 16 lutego 2015 r.

Cała linia do 2022 roku?

Druga linia metra budowana jest etapami. Pierwszy, centralny odcinek z Woli na Pragę jest prawie gotowy. Według zapewnień Hanny Gronkiewicz-Waltz miał zostać otwarty w połowie grudnia, ale pożar na stacji Rondo Daszyńskiego i przeciągające się odbiory techniczne przesunęły tę datę. Nowej urzędnicy nie podają. Nieoficjalnie mówi się o przełomie stycznia i lutego. Aktualnie trwają jazdy testowe na całym odcinku.

Równolegle został ogłoszony przetarg na budowę kolejnych trzech stacji w kierunku Woli i trzech w stronę Targówka. Termin składania ofert mija 31 marca 2015 roku, a budowa ma potrwać ok. 38 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcami, czyli nie zakończy się wcześniej niż w 2019 roku.

Trzeci etap zakłada budowę dwóch stacji w kierunku zachodnim i trzech w północno-wschodnim, a założony termin ich oddania do użytku to 2022 rok. II linia metra będzie miała wtedy 18 stacji i 19 km długości.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o terminie otwarcia II linii metra
Hanna Gronkiewicz-Waltz o terminie otwarcia II linii metraTVN24

pko/b

Źródło zdjęcia głównego:  | budowametra.pl

Pozostałe wiadomości