Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Trzy miesiące więzienia za napaść na policjanta

Warszawa

fot. Tomasz Gzell; film TVN 24

Jest kolejny wyrok w związku z piątkowymi zamieszkami w Warszawie. Już trzech Polaków zostało skazanych przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia i 300 złotych za napaść na policjanta.

Przynajmniej dwaj z mężczyzn byli już wcześniej skazywani za to samo przestępstwo.

W piątek, podczas Święta Niepodległości, na ulicach Warszawy doszło do starć z policją w wyniku których zatrzymano 210 osób, w tym 95 obcokrajowców. Większość z nich to obywatele Niemiec.

W sumie do tej pory w przypadku 110 osób prokuratura określiła ich działania jako wykroczenia. Od rana do godz 12 przed sąd zostało dowiezionych w sumie 56 osób. 41 to cudzoziemcy podejrzanych o wykroczenia, a 15 to sprawy o przestępstwa, w przypadku których mogą pojawić się wyroki lub wnioski o areszt.

Zatrzymani na Pl. Konstytucji

W prokuraturze Warszawa-Śródmieście 21 osób usłyszało dotychczas zarzuty czynnej napaści na policjantów, 3 niszczenia mienia, a 3 kolejne naruszenia nietykalności funkcjonariusza.

Dodatkowo prokuratorzy wystawili po jednym zarzucie udziału w zbiegowisku publicznym, znieważania funkcjonariusza, oraz udziału w bójce. Ale zarzutów będzie więcej, bo dotyczy to grupy łącznie 36 osób, zatrzymanych podczas zamieszek na pl. Konstytucji. Wiadomo też, że te osoby będą odpowiadały przed sądem w trybie normalnym.

- Wpłynęła również jedna sprawa dotycząca przestępstwa, ale została zwrócona do prokuratury. Dotyczy poważniejszych czynów naruszenia porządku publicznego - zaznacza Wojciech Małek, rzecznik sądu okręgowego w Warszawie.

fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP

Z informacji podanych przez TVN24 wynika, że zarzuty usłyszą także uczestnicy zamieszania przy ulicy Wilczej. Najprawdopodobniej odpowiedzą oni za uczestnictwo w zbiegowisku publicznym. Prokuratorzy tłumaczyli, że tak klasyfikują to zdarzenie, bo miasto nie zezwoliło na demonstrację właśnie przy tej ulicy. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Wobec żadnej z przesłuchanych dotychczas osób prokuratorzy nie zdecydowali się na areszt. 18 zatrzymanych na pl. Konstytucji pozostanie pod dozorem policyjnym.

Wykroczenie - sprawa dla policji

Z kolei osoby, które zostały zatrzymane w związku z wydarzeniami na Nowym Świecie, odpowiedzą jak za wykroczenie. Jak informował wcześniej rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek policja przesłała już pierwsze 41 wniosków o ukaranie właśnie za wykroczenie. Dotyczą cudzoziemców, głównie obywateli Niemiec.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZATRZYMANIU CUDZOZIEMCÓW

Jednocześnie Lewandowska poinformowała, że prokuratorzy, analizując policyjne dowody z zajść z Nowego Światu, dopatrzyli się przestępstw: uszkodzenia policyjnego miotacza gazu, pobicia czterech mężczyzn oraz znieważenia policjantów. - Prokurator Rejonowy Śródmieście-Północ będzie w tej sprawie prowadził osobne postępowania. Sprawcy na razie nie są ustaleni - dodała. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

tvn24.pl/nsz,baj//gak