Trzy miesiące bez placu Piłsudskiego. Rusza remont

Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plRusza remont placu Piłsudskiego

W poniedziałek ruszy remont placu Piłsudskiego. Starą nawierzchnię zastąpią granitowe płyty, wymienione będzie oświetlenie. Do końca października plac będzie niedostępny dla mieszkańców i turystów.

Zły stan placu Piłsudskiego widać jak na dłoni. Kostka i płyty są nierówne, wielu miejscach są ubytki. To ma się zmienić. Umowę na przebudowę placu podpisano w piątek. Koszt remontu to blisko 12 mln zł. - Podpisanie tej umowy pozwoli na wyremontowanie jednego z najbardziej prestiżowych placów Warszawy, miejsca ważnych uroczystości państwowych i patriotycznych - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowa nawierzchnia i oświetlenie

- Inwestycja zakłada całkowitą wymianę istniejącej nawierzchni wraz z podbudową oraz modernizacją odwodnienia. Plac otrzyma nawierzchnię z płyt granitowych, dojazdy zostaną wyłożone wysokiej jakości kostką betonową - informuje stołeczny ratusz. W ramach inwestycji wykonana zostanie także modernizacja oświetlenia i podkreślenie przebiegu Osi Saskiej na placu przy użyciu LED-owej linii świetlnej. Prace prowadzone będą pod stałym nadzorem archeologicznym - zapewnia ratusz. Poinformowano, że w czasie trwania robót budowlanych asysta wojskowa będzie miała stały dostęp dla pełnienia warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Pozostała część placu będzie wygrodzona i niedostępna dla warszawiaków i turystów.

Główne uroczystości

Umowę na przebudowę Placu Piłsudskiego ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta podpisało konsorcjum Planeta (lider) i Zakład Usług Brukarskich ADROG (partner). W komunikacie zaznaczono, że przetarg przeprowadzono w uzgodnieniu i przy obecności przedstawicieli Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. - Zdjęta z placu nawierzchnia zostanie przekazana do Zarządu Mienia Skarbu Państwa oraz Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg Warszawa - poinformowano. Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego jest miejscem ważnych uroczystości państwowych, patriotycznych, religijnych. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w święta państwowe odbywa się uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem najwyższych władz państwa. Na pamiątkę mszy odprawionej przez papieża Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. na placu w 2009 r. ustawiono krzyż.

PAP/par