Trzy miesiące aresztu dla byłego szefa gangu z lat 90.

Warszawa

kspTrzy miesiące aresztu dla byłego szefa gangu (zdj. ilustracyjne)

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu Marka M., ps. Oczko - byłego szefa gangu, który w latach 90. działał w północno-zachodniej Polsce - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Mężczyzna został zatrzymany w piątek w Piasecznie.

"Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące dla podejrzanego Marka.M." - poinformowała prokuratura za pomocą Twittera.

Marka M. zatrzymano w Piasecznie w piątek, o czym poinformował komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha. Informację tę potwierdziła rzeczniczka szczecińskiej prokuratury Małgorzata Wojciechowicz. Powiedziała, że zatrzymanie ma związek ze śledztwem, które prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie; z uwagi na dobro śledztwa nie podała żadnych szczegółów dotyczących postępowania.

Ponowny proces

W lutym Sąd Apelacyjny w Szczecinie zdecydował o ponownym procesie Marka M. oraz Marka D. pseud. "Duduś" oskarżonych o pomoc w zabójstwie ochroniarzy z poznańskiej agencji towarzyskiej w 1995 r. Trzech Rosjan oraz Polak zastrzelili wówczas w klubie "El Chico" jednego mężczyznę, a drugiego ranili.W sierpniu 2016 r. sąd skazał "Oczkę" i "Dudusia" na 15 lat więzienia i jednocześnie zwolnił ich z aresztu, gdyż za działalność mafijną w latach 90. skazani odbyli już kary."Oczko" w 2003 r. został skazany na karę 13 lat pozbawienia wolności za kierowanie zbrojną grupą przestępczą. Ma ponownie stanąć przed sądem za zlecenie w 1997 r. zabójstwa Wiktora Fiszmana, szefa białoruskiej mafii. Poprzedni wyrok 25 lat pozbawienia wolności został uchylony."Duduś" w 2000 r. został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w grupie przestępczej "Oczki". Sąd wówczas orzekł, że był on najbliżej związany z szefem grupy.

Działali na Pomorzu

Gang, którym kierował "Oczko", działał w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim od 1993 do 1997 r. Zorganizowana przez Marka M. grupa przestępcza handlowała narkotykami, dokonywała wymuszeń rozbójniczych, porwań dla okupu, czerpała też korzyści z przydrożnej prostytucji.

Zobacz też : "Akcja 400 policjantów, 39 zatrzymanych. Rozbito grupę handlującą narkotykami"

Policjanci zatrzymali 39 osóbksp
wideo 2/3

PAP/md