Trzy linie tramwajowe wróciły na Zieleniecką

Warszawa

Tramwaje wróciły na Zieleniecką - fot

Tramwaje znowu jeżdżą aleją Zieleniecką. Na wyremontowane torowisko wróciły 7, 8 i 22. Na wiosnę ma ono zazielenić się trawą.

- Właśnie przejechała linia 22. Tramwaje wróciły w aleję Zieleniecką i korzystają z nich pierwsi pasażerowie - potwierdza Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Zielone torowisko

Ale to nie koniec prac w tym miejscu. Torowisko w al. Zielenieckiej będzie zielone. Między szynami zostanie zasiana trawa. Chodzi o estetykę.

- Na razie są kamyczki - mówi Marcinczak.

- Obecnie jest tam koryto betonowe. Kamyczki widocznie pozostały po remoncie - wyjaśnia Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Kiedy pojawi się trawa?- Mieliśmy oddać torowisko do użytku. Jest początek grudnia. Nie jest to odpowiednia pora na sianie trawy. Zrobimy to w innym terminie - dodaje. Kiedy? - Na wiosnę, w przyszłym roku. Prace estetyczne zostaną wykonane w nocy, aby nie spowodowały utrudnień dla pasażerów - dodaje.

Nowe torowiska, priorytet dla tramwajów

Remont torowiska rozpoczął się 29 sierpnia tego roku. Inwestycja obejmowała modernizację torowiska wraz z rozjazdami. Przebudowane zostały także przystanki, a sygnalizacja świetlna na niektórych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych ma wprowadzony priorytet dla tramwajów.

Prace miały zakończyć się w październiku, jednakże - głównie z powodu przedłużających się prac remontowych na ul. Targowej - tramwaje w al. Zieleniecką wróciły dopiero 1 grudnia.

Remont torowiska w al. Zielenieckiej związany jest z modernizacją trasy tramwajowej Dworzec Wileński – Stadion Narodowy – Rondo Waszyngtona, realizowaną w ramach zbliżających się mistrzostw Euro 2012. Jak informowaliśmy pod koniec czerwca wyremontowane torowisko nie będzie jednak służyć kibicom w dojeździe do stadionu. Ratusz uważa, że tramwaj jest niebezpiecznym środkiem transportu i na czas Euro torowiska wokół Stadionu Narodowego będzie wyłączone z ruchu.

Szczegóły zmian od 1 grudnia:

Zawieszona linia 7 zostaje przywrócona i pojedzie trasą: P+R AL.KRAKOWSKA – al. Krakowska - Grójecka – Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Zamoyskiego - Targowa - Kijowska – al. Tysiąclecia - Kawęczyńska – KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA

Ponadto, dla linii 8 i 22 następujące trasy zostaną przyjęte jako stałe:

dla linii 8: OS.GÓRCZEWSKA - Górczewska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Wolska – al. Solidarności - Towarowa – Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego – al. Zieleniecka - Zamoyskiego - Grochowska – WIATRACZNA (w wybranych kursach trasa skrócona: CM.WOLSKI - WIATRACZNA)

dla linii 22: PIASKI - Broniewskiego – al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa – Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego – al. Zieleniecka - Zamoyskiego - Targowa - Kijowska - DW.WSCHODNI

Al. Zieleniecką nie przejedzie linia 25, dla której dotychczasowa trasa zastępcza zostaje utrzymana.

Trasa linii 25: BANACHA - Banacha - Grójecka – Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Waszyngtona – WIATRACZNA

- Linia 25 nie wróciła w al. Zieleniecka w związku z utrudnieniami związanymi z budową II linii metra- wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. -Chodzi o zamknięty pl. Wileński-dodaje.

Zlikwidowany został przystanek AL. ZIELENIECKA 08.

su/mz