Trzej Królowie w Warszawie

Warszawa

| Vogue, tvn24.plTrzej Królowie z zeszłorocznego orszaku fot. TVN Warszawa

W tym roku barwny Orszak Trzech Króli będzie zorganizowany zostanie z prawdziwym rozmachem. Ruszy nową trasą – przejdzie Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Po drodze na warszawiaków będzie czekało wiele atrakcji.

Dotychczas orszak przechodził w niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli wąskimi uliczkami Starego Miasta. Tym razem wyruszy z placu Zamkowego w kierunku placu Piłsudskiego. W tym roku w warszawskim orszaku weźmie udział już 16 szkół, organizacje harcerskie i podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Pójdą do stajenki na pl. Piłsudskiego

Wszystko zacznie się 6 stycznia przed godziną 12:00 na placu Zamkowym. W południe pod przewodnictwem arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański".

Po modlitwie orszak podąży za Trzema Królami ulicami: Krakowskim Przemieściem i Królewską do stajenki betlejemskiej ustawionej na placu Piłsudskiego. W skład orszaku wejdą uczniowie i harcerze przebrani za świtę Trzech Króli – chłopcy jako rycerze oraz dziewczęta jako damy dworu. W orszaku znajdą się również żywe zwierzęta – od swojskich, podhalańskich owiec po egzotyczne wielbłądy.

Każdy dostanie koronę i śpiewnik

Trasa orszaku to półtora kilometra, które ma pokonać w ciągu godziny. Po drodze na warszawiaków czekać będzie wiele atrakcji: walka diabłów z aniołami, odwiedziny w „Republice Przyjemności", w której zmierzający do Betlejem będą na wiele sposobów kuszeni do porzucenia orszaku, wizyta na dworze Heroda.

Na pl. Piłsudskiego orszak pokłoni się Świętej Rodzinie. Na koniec odbędzie się koncert kolęd. Dla wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do orszaku, przygotowano 20 000 kolorowych koron do włożenia na głowę oraz taką samą ilość śpiewników – podczas przemarszu orszaku zawsze rozbrzmiewają kolędy.

Znaczenie święta

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce świętem Trzech Króli, to ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (w III wieku w Kościele Wschodnim oraz w IV wieku w Kościele Zachodnim).

Wspominamy wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi.

Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych.

myk