Trzecie przęsło Północnego od tygodnia tkwi pod Płockiem

Warszawa

| Fakty po południu TVN24fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Przęsło mostu Północnego nadal tkwi na barce pod Płockiem. - Poziom Wisły jest wciąż zbyt niski, żeby wyruszyć z transportem do Warszawy - mówi kpt. Jerzy Pielaciński, odpowiedzialny za rejs.- To nie ma wpływu na termin oddania przeprawy dla samochodów - uspokajają urzędnicy. Nie wiadomo za to, kiedy będzie oddana trasa tramwajowa.

- Leciałem helikopterem nad Wislą i miejscami na mieliźnie widać piach, a nie Wisłę - w tych miejscach jest nawet 80 cm poziomu wody - relacjonuje Pielaciński w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl.

- Było chwilowe załamanie pogody, ale popadało przez godzinę i tyle - nie podniosło to poziomu wody. Musimy czekać i tyle - dodaje.

Trudna podróż

O tym, że zbyt niski poziom wody w Wiśle uniemożliwa dalszy transport, pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Trzecie przęsło mostu wypłynęło z Gdyni 1 czerwca. Transport dotarł na wysokość miejscowości Świniary położonej pomiędzy Płockiem, a Wyszogrodem i nie może ruszyć dalej.

Do końca roku dla samochodów

Na budowie mostu są już dwa przęsła. Pierwsze zostało przetransportowane do Warszawy w kwietniu, drugie w maju.

Most Północny to trzy niezależne obiekty: dwa mosty przeznaczone pod przeprawę drogową i jeden pod trasę tramwajową, chodnik i ścieżki rowerowe. Drogowcy mieli nadzieję, że - mimo opóźnień, które są skutkiem zeszłorocznych fal powodziowych - do końca roku uda się udostępnić przeprawę dla samochodów. Czy tak będzie?

ZMID uspokaja

- Opóźnienia barki z trzecim przęsłem na pokładzie nie mają wpływu na oddanie w terminie przeprawy dla ruchu samochodowego - informuje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Ta część mostu będzie gotowa do końca roku - dodaje.

Kiedy tramwaj?

Bardziej skomplikowana sytuacja jest z przeprawą tramwajową. Protesty mieszkańców, opóźnienia w wydawaniu pozwoleń, powódź, a teraz problemy z transportem sprawiły, że ZMID nie jest w stanie zadeklarować, kiedy trasa tramwajowa zostanie oddana.

Radny Białołęki Wojciech Tumasz organizuje w czwartek spotkanie w sprawie tramwaju na Tarchomin. 16 czerwca, godz. 18.30 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ulicy Modlińskiej.

bf/as/mz