Najnowsze

Trzecie przęsło już płynie

Najnowsze

fot. Kacper Kozarzewski/Kontakt24
| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. Kacper Kozarzewski/Kontakt24

Przęsło mostu Północnego, które ze względu na niski stan wody, utknęło tuż za Płockiem, znów jest w drodze do Warszawy - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. - Płyniemy, mamy już za sobą pierwsze trudne miejsce – cieszy się Jerzy Pielaciński, kapitan żeglugi śródlądowej. - Rejs nie będzie łatwy - przyznaje. Poziom wody uniemożliwia płynną podróż.

Gdyby Wisła miała 1,5-2 metry wyższy stan wody, droga z Płocka do Warszawy zajęła by około jednego dnia. W związku z niskim stanem wody, kapitan Pielaciński przewiduje, że w stolicy będzie za 10 dni.

Cel: Kępa Polska

Droga nie jest łatwa, przed barką płynie jeszcze jedna jednostka, która wypłukuje część dna. - Dziś planujemy dopłynąć do Kępy Polskiej. Za nią czeka nas kolejny ciężki odcinek - mówi tvnwarszawa.pl kapitan. Stan wody w Kępie Polskiej w piątek po południu wynosił 220 cm.

Pielaciński zdecydował się na rejs z przeszkodami, bo prognozy nie dawały nadziei na szybką poprawę sytuacji.

- W najbliższych dniach padać na pewno nie będzie. A żeby mówić o fali wezbraniowej na Wiśle, to na południu musiałoby solidnie popadać – mówi Marianna Sasim, hydrolog z IMGW.

Wypłynął 1 czerwca

O tym, że zbyt niski poziom wody w Wiśle uniemożliwa dalszy transport, pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Trzecie przęsło mostu wypłynęło z Gdyni 1 czerwca. Transport dotarł na wysokość miejscowości Świniary położonej pomiędzy Płockiem.

Na budowie mostu są już dwa przęsła. Pierwsze zostało przetransportowane do Warszawy w kwietniu, drugie w maju.

Przeprawa samochodowa do końca roku

Most Północny połączy Białołękę z Bielanami. To trzy niezależne obiekty: dwa mosty przeznaczone pod przeprawę drogową i jeden pod trasę tramwajową, chodnik i ścieżki rowerowe. Drogowcy mieli nadzieję, że - mimo opóźnień, które są skutkiem zeszłorocznych fal powodziowych - do końca roku uda się udostępnić przeprawę dla samochodów. Czy tak będzie?

- Opóźnienia barki z trzecim przęsłem na pokładzie nie mają wpływu na oddanie w terminie przeprawy dla ruchu samochodowego - informuje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Ta część mostu będzie gotowa do końca roku - dodaje.

Sytuacja z przeprawą tramwajową jest nieco bardziej skomplikowana. Pisaliśmy o tym w połowie czerwca. Oficjalna data oddania odcinka trasy tramwajowej od mostu do ul. Mehoffera to 2012 rok.

mjc/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości