Trzeci dzień związkowych protestów

Warszawa

targeo.plPiątkowa manifestacja

Przed nami dwa ostatnie dni związkowych manifestacji w Warszawie. Na piątek zaplanowano spotkania w miasteczku przy Sejmie, ale już w sobotę w centrum Warszawy może zjawić się nawet 100 tysięcy osób. Mieszkańcy muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami.

13 września

Na piątek zaplanowany jest dzień otwarty z wolną trybuną dla organizacji biorących udział w manifestacji.

Od 12.00 przed Sejmem będą kontynuowane debaty eksperckie, później scena zostanie udostępniona organizacjom społecznym.

Pomiędzy godz. 13 a 15 ma odbyć się demonstracja przed kancelarią premiera w Al. Ujazdowskich.

Od 16.30 miasteczko namiotowe przypominać będzie londyński Hyde Park. - Mikrofon i scena będą udostępnione przedstawicielom różnych organizacji społecznych i inicjatyw wspierających protest. Będzie można wejść na scenę i się swobodnie wypowiedzieć - zapowiada Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24.

Od 17.00 do 20.00 odbędzie się zgromadzenie zwołane przez osobę prywatną. Zgromadzenie przejdzie sprzed Sejmu RP przed Ministerstwo Gospodarki i Traktem Królewskim przed Pałac Prezydencki. Utrudnień trzeba się spodziewać na pl. Trzech Krzyży i Nowym Świecie pomiędzy pl. Trzech Krzyży i Al. Jerozolimskimi. Według zgłoszenia weźmie w niej udział ok. tysiąca osób. Przejdą pod hasłem "Przeciwko polityce rządu", ale organizatorem nie jest żadna z central związkowych.

Jeżeli ulice nie będą przejezdne, to komunikacja miejska będą kierowane na trasy objazdowe.

Warszawiacy, którzy jeżdżą autobusami: E-2, 102, 105, 108, 111, 116, 117, 128, 158, 175, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 521, 118, 166, 171 muszą się liczyć z możliwymi utrudnieniami w ruchu. Tak samo jak pasażerowie tramwajów: 7, 8, 9, 22, 24, 25

Informacje o zmianach w komunikacji 13 września znajdują się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Miasteczko namiotowe przed Sejmem zostanie do soboty
TVN24

14 września

Największych utrudnień trzeba spodziewać się jednak w sobotę. Wtedy do Warszawy ma przyjechać nawet 100 tys związkowców.

Zaplanowano trzy manifestacje związkowców i cztery zorganizowane przez osoby prywatne. Przemarsz związkowców to ogólnopolska manifestacja "Dość lekceważenia społeczeństwa".

O 12.00 Forum Związków Zawodowych spotyka się przy Stadionie Narodowym. Później przejdą przez most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie do ronda de Gaulle'a.

O 11.00 z Placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki wystartuje OPZZ Solidarność. Przejdą ul. Emilii Plater - Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a.

O 12.30 sprzed Sejmu wyruszy NSZZ Solidarność (ul. Wiejską - ul. Nowy Świat - ul. Krakowskie Przemieście) W godz. 10.00 - 13.00 manifestanci zajmą również Al. Ujazdowskie na odcinku ul. Piękna - pl. Trzech Krzyży.

Pochody idące z trzech kierunków spotkają się przy Rondzie de Gaulle'a (stąd nazwa "Marsz gwiaździsty"), skąd o godz. 13.00 przejdą ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy. Na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów trzech central związkowych.

TRASY SOBOTNICH PRZMARSZÓW:

Marsz Gwiaździsty | targeo.pl
Sobotni protest przeciwko wyzyskowi | targeo.pl
Sobotni protest przeciwko nowelizacji ustawy Kodeksu Pracy
Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowych | targeo.pl
Sobotni przemarsz OPZZ | targeo.pl
Sobotni przemarsz Klubu Gazety Polskiej | targeo.pl
Sobotni protest przeciwko elastycznym formom zatrudnienia | targeo.pl
Marsz Gwiaździsty | targeo.pl
Sobotni protest przeciwko wyzyskowi | targeo.pl
Sobotni protest przeciwko nowelizacji ustawy Kodeksu Pracy
Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowych | targeo.pl
Sobotni przemarsz OPZZ | targeo.pl
Sobotni przemarsz Klubu Gazety Polskiej | targeo.pl

100 tysięcy osób

Już na początku tygodnia dyrektor biura bezpieczeństwa w ratuszu – Ewa Gawor – mówiła PAP, że przed Sejmem ma się zgromadzić 50 tys. manifestantów, przed Stadionem Narodowym - 25 tys., przed Pałacem Kultury i Nauki - 10 tys., a na rondzie Dmowskiego (Kluby "Gazety Polskiej") - 5 tys.

Gawor zaznaczyła, że na placu Zamkowym może pomieścić tylko 20-25 tys. osób, w związku z tym należy się spodziewać zablokowania Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Jak dodała, osoby, które mają zaplanowane np. śluby lub chrzty w kościołach przy Trakcie Królewskim, muszą liczyć się z utrudnieniami z dotarciem do świątyń. - Mieliśmy też telefony, że ludzie biorą ślub w sobotę i zastanawiają się jak powiedzieć gościom, którędy będą mogli dojechać do tych miejsc - przekonywała z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Nie korzystajcie z aut w centrum"

Urzędnicy apelują, by podczas kulminacji protestów nie korzystać z aut w centrum. W relacji północ - południe korzystać z metra. Jeżeli zdecydujemy się jechać autobusem lub tramwajem, to koniecznie trzeba wcześniej sprawdzić trasy objazdowe.

Uruchomiona zostanie również specjalna policyjna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym. Pod numerem telefonu: 22 60-38-038 zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzają w tym czasie stolicę będą mogli dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w Warszawie w związku z odbywającymi się tego dnia zgromadzeniami.

Jak codziennie działać będzie także infolinia Zarządu Transportu Miejskiego. Pod numerem telefonu 801-044-484 można dowiedzieć się o aktualnych utrudnieniach i zmianach w komunikacji.

Autobusy i tramwaje na objazdach

Informacje o zmianach w komunikacji 14 września są umieszczane na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. Swoje trasy może zmienić aż 27 linii autobusowych i 10 tramwajowych, co oznacza, że do celu dotrzemy później.

Warszawiacy, którzy jeżdżą autobusami: 102, 105, 107, 108, 116, 180, 222, 503, 117, 507, 118, 127, 128, 175, 131, 501, 519, 525, 141, 158, 517, 521, 166, 171, 227, 518, 520 muszą się liczyć z bardzo dużymi utrudnieniami w ruchu.

W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego w ul. Marszałkowskiej tramwaje linii 4, 15, 18, 35 zmienią swoje trasy. Tak samo jak tramwaje 7, 8, 9, 22, 24, 25 w Al. Jerozolimskich.

14 września przejdą też zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne:

w godz. 11.00 – 12.30 od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską, ul. Królewska do Krakowskiego Przedmieścia. Jest to protest przeciwko nowelizacji kodeksu pracy.

w godz. 12.00 - 13.00 sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzką i Bracką do ronda de Gaulle’a. Jest to protest przeciwko elastycznym formom zatrudnienia.

w godz. 10.30 - 12.30 od ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a przejdzie Klub Gazety Polskiej

w godz. 11.00 - 12.20 przejście od Placu Zamkowego pod Pałac Prezydencki. Jest to protest przeciwko wyzyskowi.

Sobotnie zgromadzenia
UM

ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

Parkingi dla autokarów

W sobotę, po opuszczeniu autokarów przez demonstrantów, będą one sukcesywnie przemieszczały się na miejsce postoju w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, al. Solidarności i Sobieskiego.

W sobotę autokary z demonstrantami będą podjeżdżały w rejon:

- Stadionu Narodowego;

- ul. Emilii Plater przy Pałacu Kultury i Nauki i ul. Chałubińskiego/al. Solidarności;

- w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Czerniakowską i Sobieskiego.

Po manifestacji część autokarów "Solidarności" wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Charytatywny spacer również w sobotę

W sobotę na demonstracje związkowców nałoży się impreza sportowa - ECCO Walkathon. Jak informują organizatorzy, trasa 6- i 10-kilometrowa tego charytatywnego spaceru będzie przebiegać od Agrykoli przez Śródmieście, Mokotów w tym Pole Mokotowskie i Morskie Oko.

ZOBACZ JAK PRZEBIEGŁ PIERWSZY DZIEŃ PROTESTÓW:

Pierwszy dzień protestów
TVN24
Przemówienie Piotra Dudy, szefa Solidarności
TVN 24
Jan Guz, szef OPZZ
TVN 24

lata/b