Trzech finalistów w konkursie na pomnik Górskiego

Warszawa

Tomasz ZimochW konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego wzięło udział 36 artystów

W czwartek poznaliśmy trzy finałowe projekty na pomnik legendarnego trenera polskiej reprezentacji Kazimierza Górskiego, który ma stanąć przed Stadionem Narodowym.

W czwartek mieliśmy poznać zwycięzcę konkursu, okazało się jednak, że jury nie było w stanie wybrać najładniejszej pracy i zdecydowało się na dogrywkę.

31 stycznia poznamy zwycięzcę

Artyści, którzy przeszli do finału mają teraz za zadanie przygotowanie większego modelu, tym razem w skali 1:5, który ma zostać dostarczony do 27 stycznia. Cztery dni później poznamy już ostatecznego zwycięzcę.

Trzymetrowy pomnik Kazimierza Górskiego ma stanąć przy promenadzie okalającej Stadion Narodowy, od strony ronda Waszyngtona. Koszt odlania i ustawienia figury trenera szacowany jest na pół miliona złotych. Fundacja Kazimierza Górskiego zbiera właśnie fundusze na tę inwestycję i ma nadzieję, że pomnik stanie przed Narodowym w czerwcu 2014 roku.

Legenda polskiej piłki

Górski był trenerem kadry w latach 1970-76 i doprowadził biało-czerwonych do dwóch medali olimpijskich, w tym złotego w Monachium w 1972 oraz trzeciego miejsca w rozgrywanych w Niemczech mistrzostwach świata w 1974 r.

Rok temu Sejm przez aklamację podjął uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu imienia Kazimierza Górskiego, ale formalnie jeszcze do tego nie doszło. Operator ma w planach sprzedanie nazwy sponsorowi, który mógłby płacić za ten przywilej ok. 10 mln zł rocznie.

Poniżej możesz zobaczyć prace finalistów konkursu:

Projekt Mariana Molendy z Nysy
Tomasz Zimoch
Projekt Marka Maślańca z Krakowa
Tomasz Zimoch
Projekt Władysława Dudka z Krakowa
Tomasz Zimoch

Czytaj także na sport.tvn24.pl

kris