"Trzeba odsłonić nawierzchnię mostu", niewykluczony generalny remont

Warszawa

TVN24Profesor PW o moście Łazienkowskim

Eksperci z Politechniki Warszawskiej wstępnie ocenili zniszczenia mostu Łazienkowskiego po pożarze. - Musimy pomierzyć wszystkie odkształcenia tej konstrukcji - mówił na konferencji prasowej prof. Henryk Zobel z Politechniki Warszawskiej. Nie wykluczył też, że będzie potrzebny generalny remont przeprawy.

Jak poinformowały w poniedziałek władze miasta, sytuacja po pożarze jest gorsza, niż się początkowo wydawało. Czytaj więcej.

"To zajmie czas"

Potwierdzają to przede wszystkim eksperci z Politechniki Warszawskiej. - Niestety na przęśle środkowym numer 3 była temperatura do 1000 stopni i to stanowi duży problem. Musimy pomierzyć wszystkie odkształcenia tej konstrukcji. To niestety zajmie czas, bardzo dużo czasu podejrzewam, bo most jest duży i bardzo rozbudowany konstrukcyjnie – tłumaczył profesor Zobel.

Jak zaznaczył, trzeba teraz odsłonić całkowicie nawierzchnię. - I uzyskać dojście od góry, dlatego że od spodu pomosty, które tam były, uległy zniszczeniu, a ich odtworzenie zajmie trochę czasu – wyjaśnia Zobel.

I dodał: - My musimy zbudować model komputerowy tego mostu – to potrwa kilka dni. I zobaczymy, jak to się wszystko rozwinie.

Przekrój mostu Łazienkowskiego
TVN24

Są odkształcenia

Ekspert zaznaczył, że na moście są też odkształcenia. - Niestety okazało się, że na przęśle środkowym nie ma wybrzuszeń, a sytuacja konstrukcji jest zdecydowanie gorsza, niż żeśmy przewidywali. Są wszelakie odkształcenia, zapewne są zmiany w strukturze stali - powiedział Zobel, ale zaraz zaznaczył, że wszystko okaże się, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Wstępne ich wyniki mają być do końca tygodnia.

Profesor też nie wyklucza, że będzie potrzebny generalny remont mostu Łazienkowskiego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PROFESORA O KONSTRUKCJI MOSTU I USZKODZENIACH:

Ekspert o stanie mostu
TVN24

12 godzin gaszenia

Informacja o pożarze mostu Łazienkowskiego dotarła do straży pożarnej w sobotę o 17.35. Ze wstępnych informacji wynika, że mogły zapalić się deski składowane pod mostem. Straż gasiła pożar przez około 12 godzin.

Więcej o pożarze.

Strażacy zdradzają kulisy akcji.

ran//ec