Trzaskowski zapowiedział podwyżki dla strażników miejskich

Warszawa

Twitter / Rafał TrzaskowskiRafał Trzaskowski zapowiedział podwyżki dla strażników miejskich

- Mimo trudnej sytuacji budżetowej i wielu niewiadomych, przygotowujemy kompleksowy program podwyżek płac i świadczeń finansowych dla funkcjonariuszy straży miejskiej do roku 2023 - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W środę na terenie warszawskiej straży miejskiej przy ulicy Sołtyka odbyły się uroczystości w związku z obchodami Dnia Straży Gminnej. W ich trakcie odbyło się między innymi ślubowanie nowych strażników oraz wręczenie wyróżnień dla funkcjonariuszy, którzy ratując ludzkie życie lub zdrowie wykazali się ofiarnością i profesjonalizmem.

Podziękował za ich pracę

Podczas święta głos zabrał prezydent Warszawy, który podziękował strażnikom za ich pracę. - Chcę podziękować za dwie konkretne rzeczy, które się działy w ostatnich dniach. A mianowicie za wszystkie czynności zabezpieczające związane z awarią oczyszczalni "Czajka", ale również za zaangażowanie i czynny udział funkcjonariuszy w działaniach, które zabezpieczały uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej - powiedział.

I dodał, że "przede wszystkim należą wam się podziękowania za waszą ofiarną służbę każdego dnia. I to jest niesłychanie istotne i dlatego się tutaj wszyscy zbieramy, żeby się przed wami pokłonić i poprosić was o jeszcze więcej ofiarnej służby w zabezpieczaniu Warszawy".

Podwyżki do roku 2023

Trzaskowski zadeklarował podwyżki dla strażników. - Mimo trudnej sytuacji budżetowej i wielu niewiadomych, przygotowujemy kompleksowy program podwyżek płac i świadczeń finansowych dla funkcjonariuszy straży miejskiej do roku 2023. I te prace wkrótce się ukończą. Wtedy będziemy mogli państwu dokładnie powiedzieć, jak te podwyżki będą wyglądały - zapowiedział.

Prezydent wspomniał też o projekcie strażnika rejonowego, który zostanie wcielony w życie w najbliższych miesiącach. - Bardzo nam zależy, żeby straż miejska była jeszcze bliżej mieszkańców Warszawy, bliżej ich problemów - podkreślił.

Z kolei wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, podziękował strażnikom za "trud, wysiłek, ciężką pracę w walce o bezpieczeństwo w Warszawie" oraz "za pracę, która może jest mniej widoczna w potocznym rozumieniu państwa służby, czyli pracę edukacyjną, profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży. To bardzo ważny element promocji bezpiecznych zachowań i właściwych reakcji".

- Strażnik miejski to trudny zawód naznaczony poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Tym bardziej cieszy mnie, że wasza praca jest dostrzegana i doceniana nie tylko przez przełożonych, ale przede wszystkim przez mieszkańców, którym służycie. Najlepszym tego dowodem są tegoroczne wyniki barometru warszawskiego. Aż 92 procent mieszkańców dobrze ocenia stan bezpieczeństwa w mieście. To również wasza zasługa - mówił komendant warszawskiej straży Zbigniew Leszczyński.

W trakcie uroczystości głos zabrał również Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który w środę rano w katedrze polowej odprawił mszę świętą w intencji strażników miejskich. - W katedrze polowej odprawiłem mszę świętą w intencji waszej formacji, dziękując i równocześnie prosząc, byście wykorzystując wszystkie wasze talenty i zdolności mieli także opiekę nad wami tego, który jest najwyższy, a więc miłosiernego Boga - powiedział.

Działają od 1991 roku

Dzień Straży Gminnej w kalendarzu przypada na 29 sierpnia. Ustanowiony został na pamiątkę uchwalenia w 1997 roku przez Sejm ustawy, określającej cele, zakres i możliwości działania straży gminnych i miejskich.

Straż miejska W Warszawie istnieje od 1991 roku.

PAP/mp/pm

Pozostałe wiadomości