Trzaskowski zapowiada nowy program: 100 złotych dla każdego ucznia

Warszawa

Urząd Miasta WarszawaPrezydent z uczniami

100 złotych rocznie dla każdego warszawskiego ucznia do wykorzystania w instytucjach kultury, 15 nowych szkół w stolicy, podwyżki dla nauczycieli i indywidualne doradztwo dla nastolatków - przewiduje program "Warszawa dla uczniów", który zaprezentował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski wraz z wiceprezydent stolicy Renatą Kaznowską przedstawił we wtorek w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima na warszawskiej Woli program "Warszawa dla uczniów".

Trzaskowski zaznaczył, że edukacja jest dla niego "niesłychanie istotna", zarówno jako dla prezydenta stolicy, jak i dla rodzica oraz wykładowcy akademickiego. - Wydajemy na edukację prawie pięć miliardów złotych z budżetu miasta corocznie - podał.

100 złotych na kulturę lub sport

Podkreślił, że program "Warszawa dla uczniów" przewiduje realizację jednej z jego zapowiedzi wyborczych, czyli przeznaczenia dodatkowych pieniędzy - 100 złotych rocznie - dla każdego warszawskiego ucznia podstawówki i szkoły średniej. Pieniądze mają być przeznaczone na finansowanie udziału w wydarzeniach kulturalnych, naukowych i sportowych odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii.

Jak poinformował Trzaskowski, w marcu tego roku dyrektorzy stołecznych szkół dostaną na ten cel 15 milionów złotych z budżetu miasta. Następnie pieniądze będą dzielone na klasy, a później trafią do poszczególnych uczniów.

Kolejny element programu "Warszawa dla uczniów" to infrastruktura. "Zapowiadamy budowę kolejnych szkół w bardzo wielu dzielnicach, tam, gdzie te potrzeby są olbrzymie" - mówił Trzaskowski. "Piętnaście nowych szkół dla ponad 10 tys. uczniów" - zapowiedział.

Problem podwójnego rocznika

W programie "Warszawa dla uczniów" znajdzie się również doradztwo dla uczniów. - To jest sprawa niesłychanie istotna, zwłaszcza dzisiaj, w tych chaotycznych czasach, ważne jest, by rozmawiać z uczniami szkół, jakie przed nimi można zarysować perspektywy - mówił prezydent stolicy. Wskazał, że organizowane są Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego, by uczniowie wiedzieli, jakie są w mieście możliwości dotyczące kształcenia i podejmowania pracy.

Trzaskowski zwrócił uwagę na sytuację tzw. podwójnego rocznika. W związku z reformą edukacji - likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki w szkołach podstawowych - wiosną tego roku o przyjęcie do szkół średnich będą się ubiegali uczniowie z pierwszego rocznika kończącego ośmioletnią szkołę podstawową i ostatniego rocznika kończącego gimnazjum. - To nie było proste znalezienie dodatkowych miejsc, ponieważ zamiast 19 tysięcy uczniów 40 tysięcy uczniów musi znaleźć swoje miejsce w szkołach, ale udało nam się z tym problemem poradzić - powiedział.

Podwyżki dla nauczycieli

Mówił również o zapowiadanej w kampanii wyborczej obietnicy podwyżek płac dla nauczycieli. - Już na sesji marcowej (Rady Warszawy - red.) będzie konkretna uchwała, oczywiście, tak jak zapowiadałem, z wyrównaniem od stycznia - zapewnił. Zgodnie z projektem uchwały dodatkowe podwyżki z budżetu miasta mają otrzymać nauczyciele stażyści, nauczyciele kontraktowi i część nauczycieli mianowanych.

- Zależy nam na tym, żeby nasi młodzi warszawiacy mieli szanse na korzystanie z najlepszej edukacji, żeby mieli szansę się rozwijać i stąd jest ten program, jest realizowany w pierwszej kolejności, i stąd też zawiera on tak wiele elementów - powiedział Trzaskowski.

Świetlice czynne dłużej?

Ratusz zapowiada także możliwość przedłużenia czasu pracy świetlic. Dziś w 106 warszawskich szkołach świetlice działają do godz. 18. Tylko w 18 osiemnastu placówkach są otwarte do 17. "W nowym roku szkolnym (od września 2019 r.) sytuacja ma zostać przeanalizowana i podjęte zostaną decyzje o przedłużaniu czasu pracy w kolejnych świetlicach" - czytamy w informacji prasowej urzędu miasta.

Także w tym roku ma ruszyć pilotażowy projekt finansowania zajęć pozalekcyjnych dla warszawskich uczniów szkół podstawowych. "Dyrektorzy 18 wybranych szkół w czterech dzielnicach (Ursynów, Praga Południe, Wesoła, Wola) otrzymają specjalną pulę pieniędzy – 4 mln zł, z której będą finansowane dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia językowe, sportowe, muzyczne itp." - zapowiadają urzędnicy. Pilotażem ma być objętych ok. 10 tysięcy uczniów.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o problemach podwójnego rocznika:

Renata Kaznowska o liczbie miejsc w szkołachTVN24
wideo 2/5

PAP/ap/b