Trzaskowski zapowiada 20 nowych parkingów

Warszawa

Trzaskowski o parkingach "Parkuj i Jedź"TVN24
wideo 2/3

Budowę ośmiu tysięcy nowych miejsc na parkingach "Park And Ride" zadeklarował Rafał Trzaskowski. Miałyby powstawać przy nowych stacjach budowanego właśnie metra, węzłach przesiadkowych ale też w gminach ościennych.

W sobotni poranek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy spotkał się z dziennikarzami na parkingu przy metrze Stokłosy.

- Czasem zdarza mi się zostawić tutaj swój samochód. Na Ursynowie mamy takich parkingów trzy - powiedział. W całej Warszawie - jak dodał - jest ich 16. Zdaniem kandydata - to decydowanie za mało.

Przy węzłach przesiadkowych

- Chcemy zaproponować budowę 20 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" i rozbudowę niektórych istniejących - zapowiedział.

Wspomniał między innymi o rozbudowie parkingu na Młocinach, budowie kilku nowych, w tym przy stacjach metra na Targówku, ale też na Górczewskiej i Połczyńskiej (przy tej ulicy już jeden jest parking - między Powstańców Śląskich i Fortem Wola).

- Chcemy budować parkingi przy stacjach SKM, na przykład w Falenicy czy w Wesołej - dodał.

Skąd fundusze?

Wspomniał też o gminach ościennych podkreślając, że jego zdaniem parkingi powinny powstać w Błoniu i w Wołominie.

Dopytywany o finansowanie tych przedsięwzięć (zwłaszcza w sąsiadujących gminach), Trzaskowski powiedział, że można by skorzystać z funduszy Unii Europejskiej. Jego zdaniem, w przyszłej perspektywie unijnej, mimo cięć, udałoby się wynegocjować środki po pierwsze na współpracę metropolii (jaką jest Warszawa) z gminami ościennymi, a po drugie - na działania zmierzające do popularyzacji transportu publicznego.

Rozszerzenie sieci parkingów w formule "Parkuj i Jedź" - według Trzaskowskiego - może pomóc w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych stolicy. - To jest niesłychanie istotne. Dlatego, że wiemy, jak dużo samochodów wjeżdża do Warszawy każdego dnia - dodał kandydat na prezydenta stolicy.

13 nowych parkingów

O budowie parkingów "Parkuj i Jedź" w gminach ościennych wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski mówił już półtora roku temu. Samorządy dostały na ten cel blisko 60 milionów złotych.

Do realizacji skierowano 13 projektów, w tym między innymi parkingi w Markach, Lesznie, Wołominie, Kobyłce, Legionowie, Podkowie Leśnej, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie, Piastowie oraz Michałowicach.

kw/r