Trzaskowski rezygnuje z jednorazowych talerzy, sztućców, mieszadełek i słomek

Warszawa

TVN 24Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czysta

- W ratuszu i na wydarzeniach organizowanych przez miasto będzie obowiązywał zakaz używania plastiku. Chcemy, żeby stolica była jak najbardziej czysta i żeby miała jak najmniej odpadów trudnych do utylizacji - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych obowiązuje od wtorku. - Podjąłem decyzję. Podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi - jak również przy tych piknikach, które my organizujemy - nie będziemy używać plastiku - powiedział Rafał Trzaskowski w środę na konferencji prasowej w warszawskim żłobku przy Ciołka.

Koniec z plastikiem w ratuszu

Podkreślił, że trzeba walczyć z plastikiem, który zanieczyszcza nasze środowisko. - W tej chwili jest wiele nowych, przyjaznych środowisku technologii. Można jeść z talerzy, które są biodegradowalne, można używać opakowań papierowych. Stąd taka decyzja - tłumaczył Trzaskowski.

W zarządzeniu czytamy, że ratusz rezygnuje z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych. Miasto będzie też korzystać z usług gastronomicznych, w ramach których oferowany poczęstunek podawany jest bez używania jednorazowych plastikowych przedmiotów.

Ponadto - w postanowieniu znalazły się punkty dotyczące promowania warszawskiej kranówki. Ratusz będzie też kupował napoje jedynie w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

Urzędnicy zrezygnują też z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek.

Kolejny krok

To już kolejne proekologiczne rozwiązanie, które wprowadził stołeczny ratusz. W ubiegłym tygodniu urzędnicy poinformowali, że Coca-Cola w ramach współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia, przekaże mieszkańcom stolicy 10 nowoczesnych automatów do oddawania opakowań. Pierwsza tura pięciu maszyn zostanie rozmieszczona w przestrzeni miejskiej jeszcze przed wakacjami, kolejne pięć - jesienią.

Maszyny przyjmować będą butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. W zamian oddający opakowania, przy użyciu specjalnej aplikacji, otrzyma punkty, które będzie mógł wymienić na różnego rodzaju benefity, np. bilety do kina czy zniżki na kawę w wybranej sieci kawiarni.

Zakaz używania plastiku
Miasto Jest Nasze

PAP/kz/pm