Trzaskowski przemówił w sprawie "Nycz Tower"

Warszawa

materiały inwestoraTak miał wyglądać wieżowiec archidiecezji

Rafał Trzaskowski, nagabywany od tygodnia o zajęcie stanowiska w sprawie szykowanego dla Śródmieścia planu miejscowego, który pozwoli na budowę kilku wieżowców, stwierdził, że ma do niego "wiele zastrzeżeń". Jednocześnie dodał, że nie zamierza wpływać na radnych w tej sprawie. Szefowi klubu Platformy Obywatelskiej, która w Radzie Warszawy ma większość, projekt planu się podoba.

Forsowany plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego umożliwia m.in. powstanie wysokiego na 170 metrów wieżowca archidiecezji Roma Tower (zwanego potocznie "Nycz Tower"), który ma stanąć u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Pozostałe cztery budynki mogłyby mieć wysokość od 160 do 235 metrów wysokości. Plan został we wrześniu pozytywnie zaopiniowany przez radnych Śródmieścia a w czwartek zajmie się nim Rada Warszawy.

Projekt krytykują ostro niektóre organizacje pozarządowe. Lider jednej z nich Jan Śpiewak twierdzi, że taki sposób zabudowy Śródmieścia to "gwałt na mieście", który pogorszy jakość życia jego mieszkańców i wypchnie ich z dzielnicy. Zaapelował do posła PO Rafała Trzaskowskiego, by "pokazał ludzką twarz" i wsłuchał się w głos mieszkańców, którzy "protestują przeciwko planom wyburzenia całego zabytkowego kwartału przy ulicy Emilii Plater".

W środę szef Wolnego Miasta Warszawa pofatygował się nawet do biura poselskiego Trzaskowskiego, ale ten nie zdecydował się na spotkanie.

Trzaskowski: mam wiele zastrzeżeń

Wielokrotnie wywoływany do tablicy w tej sprawie przemówił dopiero po południu. Rafał Trzaskowski odpowiedział enigmatycznie, że podziela "niektóre krytyczne opinie dotyczące rejonu Poznańskiej".

- Sam mam wiele zastrzeżeń. Rozumiem jednak argumenty tych, którzy twierdzą, że przyjęcie planu pozwoli na położenie kresu chaosowi w zagospodarowaniu Śródmieścia, który trwa latami, bo wokół tej sprawy od zawsze toczy się gra interesów - dodał polityk Platformy.

Podkreślił, że - jako kandydat na prezydenta Warszawy - jest gotów przedstawić swoją wizję rozwoju miasta i pomysły na zwiększenie wpływu mieszkańców na wcześniejszy etap procesu planistycznego oraz podjęcie dialogu na ten temat, także ze stołecznymi aktywistami.

- Jeżeli miałbym sprawować jakąkolwiek funkcję w mieście, będę brał stuprocentową odpowiedzialność za swoje decyzje - zapewnił Trzaskowski. - Dzisiaj nie mam natomiast żadnego tytułu formalnego, żebym na rok przed wyborami oraz na dzień przed ostateczną decyzją radnych próbował wpłynąć na ich decyzję, prowadząc działania, które mogą być odbierane jako lobbing - dodał.

Z posłem PO spotkali się w środę działacze Miasto Jest Nasze. Oni również (podobnie jak wcześniej Śpiewak) przekazali Trzaskowskiemu postulaty dotyczące zagospodarowania Śródmieścia Południowego. Zakładają one odrzucenie planu przez Radę Warszawy i skierowanie go do ponownego wyłożenia oraz konsultacje nowego planu zagospodarowania, odbywające się przy współudziale mieszkańców i ekspertów w dziedzinach: planowania przestrzennego, transportu, ochrony środowiska i architektury.

Szostakowski: będę głosował za

Żadnych wątpliwości nie ma natomiast szef klubu radnych Platformy w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. - Prace nad tym planem trwają już siedem lat. Wielokrotnie był on opiniowany, mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi, a komisja ładu przestrzennego rozpatrywała je w zeszłym tygodniu - powiedział Szostakowski.

Co więcej, komisja zaakceptowała już projekt planu. Za pozytywną opinią głosowali zarówno przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko była jedynie Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polska.

Zdaniem Szostakowskiego, wypracowany został najlepszy możliwy plan dla tej części miasta. - Oczywiście są wątpliwości polityczne, co do tego, czy wieżowce należy budować w centrum, czy na ich obrzeżach. W moim przekonaniu miejsce na wysoką zabudowę jest również w Śródmieściu, dlatego będę głosował za - zapowiedział radny Platformy.

Trzaskowski nie wyszedł do Śpiewaka:

Perkowski o planie zagospodarowania ŚródmieściaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/kw/b