Trzaskowski proponuje seniorom: "złota rączka", windy, asystenci

[object Object]
Rafał Trzaskowski o propozycjach dla seniorówTVN24
wideo 2/3

Dzielnicowe centra dla seniorów, budowa centrum geriatrii, wprowadzenie pilotażowego programu budowania wind i program "złota rączka" dla seniorów - to niektóre z propozycji kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dla stołecznych seniorów.

Piątkową konferencję zorganizowaną przed Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", Trzaskowski poświęcił omówieniu propozycji dla seniorów, którzy są mniej aktywni i nie zawsze samodzielni.

Najważniejszym punktem jego programu dla seniorów ma być budowa przeznaczonych dla nich dzielnicowych centrów, gdzie osoby starsze będą mogły spędzić czas wolny czy skorzystać z porady lekarza. - Takie centra chcielibyśmy budować we wszystkich dzielnicach Warszawy w miarę możliwości - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej.

Centrum geriatrii, windy i "złota rączka"

Wśród jego kolejnych propozycji jest powstanie centrum geriatrii, z czym wiąże się możliwość przeprowadzania bilansu zdrowia przez siedemdziesięciolatków i osiemdziesięciolatków na koszt miasta.

Trzaskowski zadeklarował również chęć stworzenia pilotażowego programu budowy wind, zwłaszcza w trzypiętrowych i czteropiętrowych budynkach. Pytany o szczegóły tego projektu przez jedną z mieszkanek Woli odpowiedział, że program na początku miałby dotyczyć budowy 200-300 wind.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaznaczył również, że chciałby stworzyć program "złota rączka dla seniora". - Czasami dzieje się tak, że wypada szyba, że trzeba zmienić żarówki, wbić gwóźdź albo naprawić armaturę. Tego typu "proste naprawy" nie są proste dla seniorów - mówił. Przypomniał też, że podobny program wprowadził Poznań i chciałby, by Warszawa poszła śladem tego miasta.

- Nasze propozycje są też takie, żeby znaleźć asystentów na osiedlach, którzy będą pomagali dotrzeć do seniorów, będą pomagali w realizacji ich potrzeb, również myślimy o transporcie dla seniorów - dodał Trzaskowski.

Trzaskowski dopytywany o szczegóły projektu dotyczącego transportu dla seniorów poinformował, że dotyczyłby on około dwóch darmowych przejazdów taksówką w miesiącu dla każdego warszawskiego seniora.

"Dumna polityka senioralna"

Trzaskowskiego wspierał w piątek kolega z Platformy Obywatelskiej, poseł Michał Szczerba. - Dla każdego polityka próbą dobrych intencji i dobrego programu jest głosowanie wtedy, gdy zgłaszane są poprawki budżetowe. Wraz z Rafałem Trzaskowskim od dwóch lat konsekwentnie zgłaszamy poprawki do budżetu państwa dotyczące osób starszych. Niestety w żadnym z tych głosowań nie mogliśmy liczyć na Patryka Jakiego - stwierdził poseł.

Przypomniał, że poprawki te dotyczyły między innymi Narodowego Programu Alzheimerowskiego, a w Polsce żyje około pół miliona osób cierpiących na tę chorobę. - Patryk Jaki i PiS woleli przeznaczyć te środki na Instytut Pamięci Narodowej, a nie na leczenie pamięci pacjentów - stwierdził. I dodał, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości mieli też nie poprzeć projektów, dotyczących dofinansowania dla domów pomocy społecznej, rad seniorów czy rozwój turystyki senioralnej.

- Warszawa będzie miała dumną politykę senioralną, współtworzoną z samymi seniorami - zapowiedział Szczerba. I dodał, że gwarancją tych słów jest właśnie program zaprezentowany przez Trzaskowskiego.

By pokazać swoje zaangażowanie w sprawy seniorów, po południu kandydat Koalicji Obywatelskiej wziął udział w zakończeniu Olimpiady Seniorów i Osób z Niepełnosprawnością. Później wybrał się na piknik seniorów w parku Bródnowskim.

kk/PAP/b

Pozostałe wiadomości