Trzaskowski o odwołaniu Pesy: Hyundai miał lepszą ofertę

Przetarg na nowe tramwaje
Przetarg na nowe tramwaje
Fakty TVN
Fakty TVNPrzetarg na nowe tramwaje

- Oferta firmy Hyundai była podobna albo nawet lepsza pod względem jakości w stosunku do oferty firmy Pesa - podkreślił we wtorek prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski był pytany o odwołanie złożone przez bydgoską firmę od rozstrzygnięcia przetargu na tramwaje dla stolicy. - Na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta - dodał.

W poniedziałek firma Pesa Bydgoszcz skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich.

Na początku lutego stołeczny ratusz ogłosił, że zwycięzcą przetargu została firma Hyundai Rotem Company, która zaproponowała za 213 tramwajów cenę 1,825 mld zł netto, a pokonana polska firma Pesa - 2,305 mld zł netto.

"Wygrywa lepsza oferta"

Rafał Trzaskowski, zapytany o to zamówienie, podkreślił, że "na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta". - Oferta Hyundaia była tańsza o prawie pół miliarda złotych, a pod kątem warunków technicznych i pod względem jakości w stosunku do oferty Pesy oferta firmy koreańskiej była bardzo podobna albo nawet lepsza - wskazał prezydent stolicy.

Trzaskowski przypomniał też, że "duża część stołecznych tramwajów, prawie połowa, to tramwaje Pesy". Zwrócił również uwagę, że w innym stołecznym przetargu - na autobusy, wygrała polska firma. - Przetarg jest po to, żeby wygrał ten, kto składa lepszą ofertę - podkreślił. - Tak się złożyło, że w kwestii tramwajów lepszą ofertą była oferta firmy Hyundai - dodał.

"To całkowicie naturalne"

Zapytany o odwołanie Pesy Bydgoszcz od wyników przetargu, Trzaskowski odpowiedział: - Podobno są odwołania. To całkowicie naturalne. Można się odwoływać od warunków przetargu. Ja jednak chciałbym przypomnieć, że jesteśmy w Unii Europejskiej, w jednolitym rynku. Mało kto wie, że Unia Europejska ma podpisane umowy o współpracy na przykład właśnie z Koreą, które traktują Koreę tak, jakby była na jednolitym rynku.

- Hyundai sprzedaje swoje produkty w 36 krajach i specjalizuje się między innymi w pojazdach szynowych, więc trudno mi komentować, żeby to [ich zwycięstwo - red.] było czymś dziwnym - argumentował prezydent. - Zobaczymy, jak potoczy się to odwołanie - podsumował.

213 tramwajów

Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów (85 dwukierunkowych długości 33 m, 18 jednokierunkowych długości 33 m, 20 jednokierunkowych długości 24 m), z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 tramwajów (po 45 jednokierunkowych i dwukierunkowych długości 33 m).

Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 roku, w ramach opcji - do końca października 2023 r.

PAP/mp/pm

Pozostałe wiadomości