Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Trzaskowski i Jaki lepsi od swoich poprzedników

Warszawa

Trzaskowski - podziękowaniaTVN24
wideo 2/5

Według sondażu Ipsos, Rafał Trzaskowski uzyskał prawie siedem procent głosów więcej niż Hanna Gronkiewicz-Waltz w pierwszej turze wyborów w 2014 roku. Natomiast Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy zdobył o ponad trzy procent głosów więcej w porównaniu z Jackiem Sasinem, którego w poprzednich wyborach wystawiło Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych sondażowych Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej uzyskał w pierwszej turze wyborów 54,1 proc. głosów. Drugi był Patryk Jaki popierany przez Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 30,9 proc.

Dla porównania, cztery lata temuw pierwszej turze wyborów Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,19 proc. głosów, natomiast Jacek Sasin - 27,71 proc. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynikało, że na kandydatkę PO głos oddało wówczas 294 434 osób, a na kandydata PiS - 172 887. Ponieważ żaden z kandydatów nie przekroczył 16 listopada 2014 roku progu 50 proc., potrzebna była "dogrywka".

Z zestawienia tych danych wynika, że Trzaskowski poprawił wynik Gronkiewicz-Waltz o 6,91 proc., Jaki uzyskał o 3,19 proc. więcej niż Sasin.

Trzecie miejsce z gorszym wynikiem

W tegorocznych wyborach na trzecim miejscu znalazł się Jan Śpiewak z komitetu Wygra Warszawa. Według sondażu IPSOS uzyskał 3 proc. głosów. W poprzednich wyborach trzeci był Piotr Guział, startujący wówczas jako kandydat Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Ale uzyskał niemal trzykrotnie lepszy wynik niż (sondażowo) Śpiewak - 8,54 proc.

Ciekawy przypadek to także Andrzej Rozenek. W 2014 roku startował w wyborach na prezydenta stolicy z własnego komitetu wyborczego uzyskując 2,28 proc. głosów. Tym razem, już jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, według wyników sondażowych, zdobył 1,5 proc. głosów. Nie tylko nie poprawił własnego wyniku, ale zanotował znacznie gorszy wynik partyjny, bo - przypomnijmy - cztery lata temu Sebastian Wierzbicki, startujący z listy SLD, zdobył 4,14 proc. głosów i uplasował się na piątym miejscu.

W 2014 roku pozostali kandydaci otrzymali: Przemysław Wipler (Nowa Prawica) - 4,21 proc. (26 249); Joanna Erbel (Zieloni) - 2,41 proc. (15 030);

Poniżej 2 proc. głosów uzyskali natomiast: Agata Nosal-Ikonowicz (komitet Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza); Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia); Zbigniew Wrzesiński (Wspólnota Patriotyzm Solidarność); Mariusz Dzierżawski (Warszawa dla Rodziny).

W 2014 roku frekwencja wyborcza w Warszawie wyniosła 47,42 proc.

W II turze Gronkiewicz-Waltz uzyskała 58,5 proc., a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 41,5 proc. Frekwencja wyniosła 44,2 proc.

Sebastian Kaleta o przyszłości Patryka JakiegoTVN24
wideo 2/6

kk/b