Trzaskowski: egzaminy gimnazjalne się odbędą

Warszawa

"Warszawa zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli"TVN24
wideo 2/6

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jeszcze kilka godzin temu brakowało 179 nauczycieli, którzy mieli wejść w skład komisji egzaminacyjnych. Ratusz zapewnia, że udało się już skompletować ich pełne składy.

O tym, że rozpoczynające się w środę egzaminy uda się przeprowadzić we wszystkich szkołach, prezydent poinformował na Twitterze.

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się - Warszawa zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli. Dziękuję sztabowi kryzysowemu - dyrektorom, burmistrzom - oraz nauczycielom. A za piszących egzaminy uczniów trzymam kciuki!" - napisał.

- Udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych w 13 szkołach, w których brakowało nauczycieli - potwierdza Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy ratusza. I dodaje, że obecnie trwa jeszcze kompletowanie tak zwanych list zapasowych, które przygotowywane są na wypadek sytuacji, gdy w ostatniej chwili okazuje się, że któryś z członków komisji nie jest w stanie stawić się na egzaminie.

Problemy w kilku dzielnicach

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych. - 123 szkoły będą w stanie przeprowadzić egzaminy. 13 szkół wciąż kompletuje składy komisji, brakuje 179 pedagogów - powiedziała.

I zastrzegła, że miasto chce mieć również listę rezerwową członków komisji.

Jak precyzowała wiceprezydent, miasto potrzebowało pedagogów dla 1400 uczniów, którzy chcą podejść do egzaminów. Problem mieli dyrektorzy z Mokotowa, Białołęki, Targówka czy Wawra.

- Sprawdzamy również nasze zasoby. Mamy burmistrzów, wiceburmistrzów, którzy mają uprawnienia pedagogiczne i zadeklarowali, że przystąpią do komisji - podała wiceprezydent.

Prawie 600 osób gotowych do pomocy

"Mazowiecki kurator oświaty dysponuje bazą prawie 600 osób z Warszawy i okolic, które są gotowe pomóc zespołom egzaminacyjnym i nadzorującym podczas egzaminu gimnazjalnego" - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej, odnosząc się do informacji stołecznego ratusza o brakujących 179 pedagogach do przeprowadzenia egzaminów.

Resort w przekazanym komunikacie, zaznaczył, że z godziny na godzinę liczba chętnych do pomocy zespołom egzaminacyjnym i nadzorującym podczas egzaminu gimnazjalnego jest coraz większa.

"Mazowieckie kuratorium oświaty w każdej chwili jest gotowe do wskazania chętnych osób z kwalifikacjami pedagogicznymi do pracy w zespołach nadzorujących i egzaminacyjnych" - poinformował resort i zaapelował do dyrektorów szkół o zgłaszanie się do kuratorów oświaty w sprawie zapewnienia wsparcia przy egzaminach.

"Do tej pory kuratorium otrzymało zgłoszenia z ośmiu warszawskich szkół. W związku z tym do pomocy przy egzaminie zostały skierowane tam 43 osoby" - podało ministerstwo.

"Pomogą katecheci, emeryci, rodzice"

W porannej rozmowie z TVN24 dyrektorka szkoły podstawowej numer 103 zapowiedziała, że egzaminy w nadzorowanej przez nią placówce się odbędą. - W komisji zasiądą przede wszystkim dyrekcja, jest nas trzy, katecheci, którzy nie strajkują, oraz osoby, które zdecydowały się, żeby nie strajkować – mówiła Danuta Kozakiewicz.

Jak dodała, pomogą również nauczyciele emerytowani, choć niechętnie. - Opór był bardzo duży, bo stwierdzono, że nie będą łamistrajkami. Dopiero kiedy przekonałam tych państwa, że nie rezygnujemy ze strajku, że nie jest to zaprzestanie strajku, tylko po prostu przeprowadzenie egzaminu mimo strajku, ci państwo postanowili nam pomóc – tłumaczyła dyrektorka.

Pierwszy dzień strajku

Kaznowska podsumowała też pierwszy dzień strajku. Według informacji urzędników, w poniedziałek strajk objął 202 przedszkola (z 352) oraz 319 szkół (z 376). Zaledwie 57 szkół nie strajkuje (31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy), tam odbywają się normalne lekcje.

Wyszukiwarka strajkujących i niestrajkujących placówek znajduje się na stronie urzędu miasta. Ponadto rodzice mogą uzyskać informacje także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

NOWE > Nauczyciele usiedli do rozmów z rządem w drugim dniu strajku. "Czekamy na nowe rozdanie"

kz/r/kk/PAP/ran