Trzaskowski chce konsultacji planów miejscowych w internecie

Warszawa

"Na miasto należy patrzeć z poziomu ulicy"TVN24
wideo 2/2

Promowanie budżetu partycypacyjnego, portal internetowy z warszawskimi danymi czy współpraca z organizacjami pozarządowymi planowana w horyzoncie kilkuletnim - to niektóre propozycje kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Jak mówił kandydat, mają one ułatwić obywatelom współrządzenie miastem.

Trzaskowski podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że tego dnia zostaną ogłoszone wyniki kolejnej, piątej edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Konferencja odbyła się przy tężni solankowej na placu Hallera, która została sfinansowana właśnie z budżetu partycypacyjnego.

- Przez ostatnie lata warszawiacy współdecydowali o ponad 1800 projektach, na które zostało wydane 250 milionów złotych. Tutaj mamy na placu Hallera przykład tężni, która została zbudowana z jednego z projektów finansowanych przez budżet partycypacyjny - mówił Trzaskowski.

"Potrzeba reform" w budżecie obywatelskim

Zwrócił uwagę, że w tej edycji wzięło udział mniej mieszkańców niż w edycji poprzedniej, co świadczy o tym, że potrzeba pewnych reform. - Przede wszystkim należy wprowadzić jasne kryteria i tłumaczyć warszawiakom, które projekty mają większą szansę realizacji - mówił.

Jak dodał, budżet partycypacyjny to krok w bardzo dobrym kierunku służący finansowaniu dodatkowych inwestycji, których naprawdę chcą warszawiacy, a nie tych, które i tak będą wykonane przez miasto.

- Bardzo nam zależy na tym, żeby warszawiacy współrządzili miastem, chcemy podpisać z nimi swoisty kontrakt, chcielibyśmy, żeby Warszawa była widziana z poziomu ulicy, i żeby warszawiacy mieli jak największy wpływ na to, co w Warszawie się dzieje - mówił.

Aplikacje ułatwiające życie

Jak zaznaczał, chce wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte w latach 2013-14 podczas sprawowania urzędu ministra administracji i cyfryzacji. Podkreślił, że chciałby, aby w Warszawie były ujednolicone wszystkie strony internetowe miasta i dzielnic.

- Chcemy, żeby za pośrednictwem portalu o danych Warszawy miasto udostępniło jak najwięcej swoich danych w internecie, dzięki czemu można tworzyć aplikacje, które ułatwią życie warszawiakom na przykład poszukiwanie parkingu czy śledzenie gdzie jest autobus, na który właśnie w danym momencie czekamy - tłumaczył Trzaskowski.

Konsultacje planów w internecie

Zauważył też, że poprzez internet można będzie prowadzić konsultacje np. dotyczące planów miejscowych. Trzaskowski poruszył też kwestię współpracy urzędu miasta z organizacjami pozarządowymi.

- Chcielibyśmy, by jak najwięcej zadań było w Warszawie realizowanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i tutaj jedna ważna zmiana: trzeba planować tę współpracę w sposób wieloletni tak, żeby dać organizacjom pewność, że będą mogły przez kilka lat rozwijać swoje umiejętności i współpracować z miastem - dodał.

PAP/kz/b