Trzaskowski: 18 miejsc aktywności sportowej

Warszawa

Rafał Trzaskowski o sporcieTVN24
wideo 2/3

- Chcę, aby w Warszawie powstało co najmniej 18 skwerów sportów miejskich. Sport musi być dostępny dla mieszkańców przez cały rok - powiedział we wtorek kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski.

- To co się zmieniło w ciągu ostatnich lat, to przede wszystkim to, że warszawiacy wyszli z domów i zaczęli używać świeżego powietrza, (mają - red.) coraz więcej woli, żeby spędzać czas na wolnym powietrzu. Próbujemy odpowiadać na to zapotrzebowanie w mieście właśnie takimi miejscami jak Plaża Poniatówka. Chcemy, żeby takich sportowych skwerów miejskich było coraz więcej i żeby warszawiacy w dzielnicach mieli dostęp do takiej infrastruktury, i żeby mogli spędzać czas na świeżym powietrzu - mówił Trzaskowski na konferencji prasowej przy strefie sportu Plaży Poniatówki.

Mają integrować mieszkańców

Kandydat PO i Nowoczesnej zaznaczył, że chciałby, aby takich skwerów aktywności było w Warszawie co najmniej 18.

- Chcemy przede wszystkim skupić się na młodzieży i dzieciach, żeby one mogły korzystać z takich miejsc. Dlatego chcemy również zorganizować specjalny system, gdzie wszelkiego rodzaju trenerzy i instruktorzy byliby dofinansowani przez miasto po to, żeby zajmować się młodzieżą - powiedział.

Jak zaznaczył, pierwsze skwery mogłyby powstać przy węzłach komunikacyjnych i stacjach metra np. na Moczydle czy Służewiu.

- To są takie miejsca, gdzie mamy bardzo podobną architekturę drogową, którą można wykorzystać. W tej chwili najczęściej tam się nic nie dzieje, a to są idealne miejsca, żeby takie skwery organizować - stwierdził Trzaskowski.

Obecny na konferencji prezes Fundacji Skwer Sportów Miejskich Grzegorz Gądek podkreślił, że celem fundacji jest tworzenie projektów, które będą służyć wszystkim mieszkańcom do aktywnej rekreacji i żeby przestrzeń zbliżała mieszkańców do siebie.

- Propozycja, o której mówimy, polega na tym, żeby pojawić się z ofertą rekreacyjną w miejscach, gdzie już teraz są setki tysięcy warszawiaków. Są to przede wszystkim węzły transportowe, miejsca gdzie jest bardzo dużo pieszych na co dzień. Miasto, wspierając zdrowy tryb życia, pozwala większej liczbie osób z niego korzystać, a jednocześnie promuje transport publiczny, co też jest ważnym celem i poprawia jakość życia. Widzimy to w światowej prasie, że Warszawa jest najbardziej dynamicznym, szybko zmieniającym się, pełnym energii miastem w Europie i to jest trend, który fajnie jest rozlać po całej Warszawie - zaznaczył Gądek.

Zdaniem Gądka, ważnym elementem tworzenia oferty rekreacyjnej dla warszawiaków jest również warunek, aby działała ona przez cały rok. Z kolei radny Warszawy Paweł Lech (PO) zwrócił uwagę, że aby można było prowadzić sportowy i zdrowy tryb życia - jakiego oczekują warszawiacy - niezbędne jest funkcjonowanie dobrych klubów sportowych i dobrych przestrzeni, gdzie można uprawiać sport na najwyższym poziomie.

PAP/kz/mś