Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Trwają odbiory II linii metra. Strażacy testują łączność

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plDyrektor Zarządu Transportu Miejskiego o odbiorach II linii metra

Trwają odbiory na stacjach Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego. Jak poinformował, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego "praca jest żmudna i wykonuje ją ogromna liczba inspektorów". W czwartek odbyły się także ćwiczenia straży pożarnej.

- Odbiory są realizowane przez inwestora, inwestora zastępczego i budowniczych metra, po to, żeby odpowiednio przygotować wnioski dla organów zewnętrznych, czyli przede wszystkim dla Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – wyjaśniał w czwartek Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

I przypomniał, że procedura zaczęła się 13 października na stacji Rondo ONZ, a 17 października komisja udała się na Rondo Daszyńskiego.

- Na razie nic nie wykryto - powiedział pytany, czy podczas odbiorów natrafiono na jakieś problemy. - W chwili obecnej kontrolowana jest dokumentacja powykonawcza ze stanami faktycznymi. Jest to żmudna praca, którą wykonuje ogromna liczba inspektorów - zapewnił dyrektor.

Strażacy sprawdzali łączność

ZTM nie deklaruje na razie, kiedy dokładnie stacje zostaną zgłoszone do odbiorów zewnętrznych, czyli przede wszystkim Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. - Myślę, że jakimś papierkiem lakmusowym będzie ta pierwsza decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wydana przez WINB, ale to się dopiero zdarzy – zaznacza Witek.

Odbiorów zewnętrznych dokona także m.in. straż pożarna. Ale jej przedstawiciele już w czwartek zjawili się na stacji Rondo ONZ. Dlaczego? – Odbyły się ćwiczenia w celu sprawdzenia łączności, komunikacji radiowej w tunelach i na stacji – poinformował tvnwarszawa.pl Kacper Papis z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. - To na razie nie ma jednak nic wspólnego z końcowymi odbiorami, których będziemy dokonywać – zastrzegł strażak.

SZCZEGÓŁOWY KALENDARZ ODBIORÓW

Zobacz testy na II linii metra:

Testy II linii metra
UM

O otwarciu II linii metra mówił pod koniec września Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego:

Kiedy warszawiacy pojadą II linią metra?
TVN24

ran/b