Trofeum Euro 2012 w stolicy

Warszawa

TVN 24Trofeum Euro 2012 w Warszawie

Przez weekend będzie można zrobić sobie zdjęcie z trofeum, o które walczyć będą piłkarze podczas Euro 2012. Puchar Henri Delaunay'a w piątek dotarł do Warszawy. Po południu ulicami miasta przejechała parada z pucharem.

- Mamy przedsmak turnieju. To zwycięskie trofeum zostanie odebrane w Kijowie, ale dzisiaj jako pierwsi możemy obejrzeć ten puchar - przedstawiła ważące 8 kg i mierzące 60 cm trofeum prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezentacja pucharu Henri Delaunay'a
TVN 24

Przed godz. 13.00 z pl. Defilad wyruszyła parada z pucharem i przejechała ul: Aleje Jerozolimskie - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Królewska - Marszałkowska - plac Defilad.

Później puchar zawitał do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika, przed godziną 15:00 wrócił przed PKiN.

Weekend przed PKiN

W sobotę i niedzielę w godzinach: 10.00–20.00 symbol Mistrzostw Europy zostanie udostępniony zwiedzającym. Będzie to okazja do zrobienia sobie zdjęcia z pucharem oraz przyjrzenia mu się z bliska.

Zdjęć nie będzie można jednak robić swoim aparatem. - Będzie specjalna maszyna, która zrobi za nas zdjęcie. Kibic dostanie karteczkę ze specjalnym kodem. Później trzeba wejść na stronę pl.eurotrophytour.uefa.com i wpisać kod - tłumaczy Marta Brzegowa, odpowiedzialna za Euro w biurze prasowym ratusza. Jak dodaje, kibice znajdą szczegółowe informacje na miejscu.

Dla tysięcznej osoby, która sfotografuję się z pucharem, organizatorzy przygotowali nagrodę – bilet na mecz Euro 2012.

Kibice, którzy wybiorą się w sobotę przed PKiN będą mogli także zdobyć autograf Christiana Karambe, francuskiego piłkarza. Będzie gościł na pl. Defilad od godz. 10 do 15. Później z miłośnikami piłki nożnej spotka się były reprezentant polskiej kadry Andrzej Szarmach.

Wrocław, Poznań, Gdańsk...

Z Warszawy puchar pojedzie do pozostałych miast, w którym rozgrywane będą mecze podczas Euro: Poznania, Wrocławia i Gdańska. Także mieszkańcy Łodzi, Krakowa i Katowic będą mieli okazję zrobić sobie przy nim zdjęcie. 11 maja trofeum pojedzie na Ukrainę.

Czteroletnie trofeum

Puchar, o który walczyć będą drużyny w czasie Mistrzostw Europy, jest przechodni. Pierwszy powstał w 1960 roku, a nazwano go imieniem Henri'ego Delaunay'a, pierwszego sekretarza generalnego UEFA i pomysłodawcy turnieju.

Cztery lata temu przygotowano nową, nieco powiększoną wersję pucharu zaprojektowanego przez londyńskich jubilerów pół wieku temu. Waży 8 kilogramów, ma 60 centymetrów wysokości. Na jego tyle wygrawerowane są nazwy krajów, których reprezentacjom udało się go zdobyć.

Trasa przejazdu pucharu

bf/par