Trasa Armii Krajowej, jakiej nie znacie: socreal na Żoliborzu, wieżowce w FSO

Warszawa

| GDDKiATrasa Armii Krajowej

Niecodzienną wizualizację Trasy Armii Krajowej opublikowano na internetowej stronie kontraktu. Widać na niej budynki, których w rzeczywistości próżno szukać na Żoliborzu czy Żeraniu. Nie ma natomiast niektórych ulic... objętych modernizacją.

Pewien niepokój może wywołać w widzach fakt, że na wizualizacji nie ma elementów, które obejmuje kontrakt na przebudowę arterii. Miejmy nadzieję, że wykonawca nie zapomni odbudować na przykład wiaduktu ulicy Mickiewicza, którego na filmie nie widać.

Ale wróćmy do początku - wizualizacja ma postać wygenerowanego komputerowo przelotu nad modernizowaną trasą. W rzeczywistości takie przeloty zdarzają się zresztą prawie codziennie, bo dokładnie nad tą drogą znajduje się podejście do lotniska Babice. Tu "lecimy" jednak w drugą stronę, a więc od lotniska w kierunku Wisły.

Pałac Kultury na Bielanach?

Pierwsze zdziwienie wywołuje nie sama trasa, lecz okoliczna zabudowa - zarówno po żoliborskiej, jak i po bielańskiej stronie witają nas bowiem tajemnicze wieżowce z wieżyczkami przypominającymi socrealistyczne detale Pałacu Kultury czy - bardziej - berlińskiej Karol Marx Allee. Sądząc po lokalizacji, jedna z wież może być nawiązaniem do dzwonnicy kościoła przy ulicy Broniewskiego. Nie wyjaśnia to jednak, czym jest wieża po żoliborskiej stronie.

Dalej sytuacja wraca do normy - mijamy ulicę Broniewskiego, kładkę nad trasą, rozbudowany o nową łącznicę węzeł z ulicą Słowackiego i istniejącą kładkę na wysokości parku Kaskada (tu akurat płaskiego jak stół). Potem jednak znów jest dziwnie. Tam, gdzie dziś jest kościół Matki Bożej Królowej Polski, a kiedyś - pałacyk Marysieńki Sobieskiej - straszy jakiś potężny budynek.

Kawałek dalej zaczynają się z kolei tunele, które mają chronić przed hałasem mieszkańców pobliskich bloków. Tyle że na wizualizacji tych bloków nie ma. Nie ma też ulicy Mickiewicza, ani remontowanego już przez wykonawcę wiaduktu tejże.

W połowie ekranów jest na szczęście kładka łącząca dwa - na filmie nieobecne - osiedla. A zaraz potem węzeł z Wisłostradą i wjazd na poszerzony już most Grota Roweckiego. Ciekawe rzeczy dzieją się teraz na horyzoncie. Zamiast ogródków działkowych i przemysłowej zabudowy, na Żeraniu wyrastają bowiem wieżowce, zwarta zabudowa i - a jakże - kolejna socrealistyczna wieżyczka.

Niestety, tu kończy się teren objęty inwestycją, z wraz z nim - wirtualna wycieczka po alternatywnej Warszawie.

roody