Tramwajowa przeprawa mostu złapała opóźnienie


Zgodnie z umową, prace budowlane na przeprawie tramwajowej mostu Skłodowskiej-Curie powinny zakończyć się wraz z ostatnimi dniami czerwca. Tymczasem na moście praca wre, bo do zrobienia pozostało sporo. Urzędnicy nie potrafią wyjaśnić przyczyn opóźnienia i unikają podawania nowych terminów.

Do opóźnień na budowie mostu Skłodowskiej-Curie zdążylismy się przyzwyczaić. W dużej mierze winna była natura. Ostra zima, cztery fale powodziowe zalewające budowę, wreszcie niski poziom wody uniemożliwiający transport przęseł z Gdyni. Podczas jednego ze spotkań z radymi miasta kierownik budowy żartował, że brakowało tylko tsunami.

Pogoda sprzyjała budowie

Jednak w ostatnich miesiącach pogoda sprzyjała budowniczym. Jeszcze na początku czerwca ZMID zapewniał, że prace budowlane na trzeciej - przeznaczonej dla tramwajów - przeprawie, zostaną ukończone, bo wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Mimo to, robotnicy nie wyrobili się z ukończeniem przeprawy tramwajowej.

- Dopiero za kilka dni zakończymy betonowanie torowiska, na niektórych fragmentach mostu - przyznaje Agata Choińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Później w tych miejscach trzeba będzie ułożyć tory.

Potem na plac budowy wejdzie firma układająca sieć trakcyjną. - Ale to już jest poza kontraktem na budowę mostu. Te prace zlecają Tramwaje Warszawskie - precyzuje Choińska.

Drogowcom do końca czerwca udało się jedynie ukończyć wiadukt w ciągu ulicy Modlińskiej, opóźniony przez przebudowę sieci energetycznej.

Będą kary umowne?

Zapytalismy co spowodowało opóźnienia oraz czy wykonawca będzie miał naliczone kary umowne. - Na razie skupiamy się na ukończeniu wszystkich prac. Obecnie nie ma decyzji odnośnie kar umownych. Poczekajmy do zakończenia prac - odpowiada Agata Choińska.

Pod koniec ubiegłego roku ZMID oraz główny wykonawca mostu Pol-Aqua podpisali aneks do umowy. Zgodnie z jego zapisami budowniczy na ukończenie części tramwajowej mieli czas do końca czerwca tego roku. Ponadto do końca lipca mieli skompletować niezbędną dokumentację do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. - Dokumentacja jest już skompletowana - wyjaśnia rzeczniczka.

Urzędnicy mają nadzieję, że do tego czasu uda się również zakończyć pozostałe prace.

2/3 mostu gotowe

Budowa mostu Północnego, nazwanego później oficjalnie, ale niezgodnie z wynikiem konsultacji społecznych, mostem Marii Skłodowskiej-Curie, rozpoczęła się w 2009 roku.

Częścią drogową kierowcy pojechali pod koniec marca 2012. Na przeprawie, wyczekiwanej przez mieszkańców Białołęki, zorganizowano festyn i pokaz sztucznych ogni.

Bartłomiej Frymus

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości