Tramwajem na Wrzeciono? Dopiero w czerwcu

Warszawa

| materiały prasowe Perfect Beautyfot. TVN Warszawa

Miejscy urzędnicy już trzeci raz zmieniają termin ukończenia prac na linii tramwajowej na Bielanach, w okolicy budowy Mostu Północnego. Tłumaczą się niesprzyjającą pogodą i mozolnymi przygotowaniami projektu sieci trakcyjnej.

Inwestor budowy Mostu Północnego zapewnia, że tramwaje wrócą na Marymoncką w połowie tego roku. - Montaż sieci trakcyjnej ruszy w marcu i zakończy się w czerwcu – zapowiada Agata Choińska, rzeczniczka prasowa ZMiD. To już kolejny obiecany termin.

Mozolni urzędnicy...

Tramwaje linii 5 i 17 z ulicy Marymonckiej zostały wycofane we wrześniu 2009 roku. Powodem było rozpoczęcie budowy wiaduktu drogowego w tej ulicy nad trasą tramwajową.

Pierwotnie tramwaje miały wrócić na swoją trasę w lipcu 2010 roku. Później Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych poinformował, że na osiedle dojedziemy na początku 2011 roku.

Najpierw powodem opóźnień były urzędnicze procedury. ZMiD jako inwestor zlecił wykonanie projektu sieci trakcyjnej. Później trafił on na kilkunastotygodniowe uzgodnienia między innymi do Tramwajów Warszawskich. Prace się przedłużyły i projekt nabrał ostatecznego kształtu pod koniec października ubiegłego roku.

Co więc stanęło na przeszkodzie, aby rozpocząć montaż sieci?

... i zła pogoda

ZMiD zazwyczaj odpowiada na pytania szybko, ale tym razem trudno było o informację. Jak zapewniała rzeczniczka, czekaliśmy na konsultację z wykonawcą. Dopiero po tygodniu rzeczniczka prasowa przedstawiła wyjaśnienia. - Budowa jeszcze się nie rozpoczęła z powodu panującej od listopada zbyt niskiej temperatury – powiedziała krótko Choińska.

Wiadukt zgodnie z harmonogramem

Budowa wiaduktu nad przejazdem tramwajowym idzie zgodnie z harmonogramem. Tory tramwajowe pod nim zostały już ułożone i czekają na sieć trakcyjną.

181 zamiast tramwajów

Z powodu budowy wiaduktu linia 17 dojeżdża tylko do przystanku przy ul. Twardowskiej. Linia 5 kończy trasę w zajezdni przy ul. Zgrupowania AK "Kampinos". Zarząd Transportu Miejskiego nie uruchomił linii zastępczej. Pasażerów przejęły autobusy linii 181.

bf/mz