Tramwaje zniknęły z Targowej. Na dwa lata

Warszawa

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Targowa już bez tramwajów na odcinku od Dworca Wileńskiego do ulicy Kijowskiej. Taki stan rzeczy potrwa dwa lata. Zmiany są związane z budową II linii metra na Pradze i remontem torowiska.

Tramwaje jeżdżą objazdami, żeby ominąć zamknięty odcinek Targowej. Część przystanków zmieniła lokalizację. - Zdezorientowanym pomagają informatorzy ZTM - informuje reporter tvnwarszawa.pl Marcin Gula. Przy skrzyżowaniu z Kijowską stanęło dwóch, ale pasażerów jest tam niewielu. Dużo więcej osób korzysta z pomocy w okolicy Dworca Wileńskiego - mówi Gula. Informatorów znajdziemy na samej Targowej, a także w al. Solidarności.

Co najmniej dwa lata utrudnień

Zmiany zaczęły się sobotę około godziny 3.00 w nocy. - Składy wrócą na Targową dopiero po zakończeniu budowy stacji podziemnej kolei - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Najwcześniej za dwa lata.

CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH NA PRADZE

Budowa metra to nie jedyna przyczyna utrudnień w ruchu. Tramwaje Warszawskie kontynuują także modernizację trasy Dw. Wileński - Stadion Narodowy - Rondo Waszyngtona. Wciąż wyłączony będzie też ruch tramwajowy w al. Zielenieckiej.

- Na wysokości ulicy Ząbkowskiej widać specjalistyczny sprzęt, trwają intensywne prace, zrywane są tory - mówi reporter tvnwarszawa.pl.

OBJAZDY TRAMWAJOWE:

linia 3: GOCŁAWEK ... Targowa - Kijowska - Kawęczyńska - KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA

linia 8: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA

linia 20: ŻERAŃ FSO - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - al. Solidarności ... BOERNEROWO

linia 22: PIASKI ... al. Waszyngtona - Grochowska - Targowa - Kijowska - DW.WSCHODNI

linia 25: BANACHA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA

linia 26: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - ANNOPOL

linia 28: KOŁO ... rondo Starzyńskiego - Starzyńskiego - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - Annopol - ŻERAŃ WSCHODNI

Nadal zostaje zawieszona linia 7.

ZMIANY AUTOBUSOWE:

W związku z utrudnieniami Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi zastępczą linię autobusową Z-1, kursującą na trasie: DW.WSCHODNI (KIJOWSKA) - Kijowska - Targowa -al. Solidarności - Andersa - Nowolipki - al. Jana Pawła II - NOWOLIPKI - al. Jana Pawła II - al. Solidarności - Targowa - Kijowska - DW.WSCHODNI (KIJOWSKA).

Zawieszone zostaną następujące przystanki tramwajowe: KIJOWSKA 04; DW.WILEŃSKI 07, 10, 11 i 12; ZĄBKOWSKA 03 i 04.

Dla linii autobusowcyh 135, 166,138, 509, 517 uruchamione zostanie funkcjonowanie następujących przystanków jako stałe: KIJOWSKA 51 i 52 zlokalizowanych na ul. Targowej przy ul. Kijowskiej. Dodatkowo obowiązywać będą przystanki : ZĄBKOWSKA 01 i 02 dla linii 509 i 517 jako stałe; PL. HALLERA 01 i 02 dla linii 509 jako warunkowe.

fot. ZTM
fot. ZTM

ZOBACZ MAPĘ UTRUDNIEŃ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

ZMIANY DLA KIEROWCÓW

Prace torowe wiążą się ze zmianą organizacji ruchu na ul. Targowej. Obydwie jezdnie zostaną zwężone o jeden pas ruchu (przy torowisku tramwajowym) - w okolicy ul. Ząbkowskiej oraz w pobliżu ulic Kłopotowskiego i Okrzei. Zamknięty będzie także bezpośredni przejazd przez ul. Targową z ul. Okrzei w Ząbkowską, skręt z ul. Targowej w lewo w Ząbkowską oraz skręt z ul. Okrzei w lewo, w Targową.

Kierowcy, którzy będą chcieli jechać na tych trasach, będą korzystać z tymczasowego przejazdu przecinającego ul. Targową na wysokości przystanków przy Bazarze Różyckiego.

Na rondzie Waszyngtona też utrudnienia

Także w nocy z piątku na sobotę tramwajarze rozpoczną wymianę torów na rondzie Waszyngtona. Niemożliwy będzie bezpośredni przejazd z al. Waszyngtona w al. Poniatowskiego (w kierunku centrum), jak również skręt z al. Zielenieckiej w prawo w al. Poniatowskiego oraz przejazd z al. Zielenieckiej w ul. Francuską. Kierowcy, którzy będą chcieli jechać w tych relacjach, skorzystają z tymczasowej jezdni omijającej teren robót.

Prace nie spowodują zmian w komunikacji miejskiej – tramwaje wciąż będą kursowały Al. Jerozolimskimi, al. ks. Józefa Poniatowskiego i al. Waszyngtona. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 14 października. Po tym terminie Zarząd Dróg Miejskich odnowi nawierzchnię na Rondzie Waszyngtona oraz dokończy wymianę chodników wokół ronda.

Budowa stacji metra Dworzec Wileński

To dopiero przedsmak prawdziwych utrudnień, które zaczną się wraz z rozpoczęciem budowy stacji metra Dworzec Wileński. - Przygotowujemy się do całkowitego zamknięcia ul. Targowej dla ruchu kołowego - zapowiada Adrzej Skwarek, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Wykonane zostaną przebudowy na ul. Targowej konieczne do wprowadzenia nowej organizacji ruchu w rejonie pl. Wileńskiego, przejazdy przez ul. Targową oraz sygnalizacja świetlna - dodaje.

Tak metro na Pradze zmieni komunikację

Gdy budowa stacji rozpocznie się na dobre, zajmie niemal całą szerokość ul. Targowej na wysokości Dworca Wileńskiego. Kierowcy jadący od strony Targówka będą musięli albo zostawić samochód na tymczasowym parkingu utworzonym na jednej jezdni al. Solidarności (pomiędzy skrzyżowaniem z Targową i Szwedzką), albo skorzystać z objazdu i skręcić w Szwedzką. Ruch al. Solidarności w stronę centrum będzie możliwy tylko dla autobusów. Podobnie na moście Śląsko-Dąbrowskim, który będzie dostępny jedynie dla autobusów, pieszych i rowerzystów.

fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

su/roody/as//mz