Tramwaje zapraszają do budowy trasy na Powstańców Śląskich

Warszawa

targeo.plBrakujący odcinek torów

Tramwaje Warszawskie zaprosiły wykonawców do złożenia ofert w przetargu na budowę trasy na Powstańców Śląskich. To kolejny etap przetargu. Jesienią mają już tędy jeździć pasażerowie.

W pierwszym etapie, który zakończył się w grudniu, chętni składali jedynie wnioski o dopuszczenie do przetargu. – Jedna z firm miała za małe doświadczenie i została odrzucona – wyjaśnia Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Z początkowej listy chętnych odpadło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o.

Ponad 5 kilometrów toru

Teraz oferty zawierać już będą cenę, za którą wykonawcy podejmą się zadania. A wybudować trzeba nie tylko 5,2 kilometrów toru, ale i przystanki, drogi dla pieszych i rowerów czy latarnie. Do przebudowy idą też skrzyżowania, które znajdą się na nowej trasie i cała infrastruktura podziemna.

Do przetargu zaproszono:

1. Kromiss-Bis Sp. z o.o. (Polska);

2. Wykonawcy występujący wspólnie: Balzola Polska Sp. z o. o. (Polska) i Construcciones y Promociones Balzola S.A. (Hiszpania);

3. Wykonawcy występujący wspólnie: BUDIMEX S.A. (Polska) i FERROVIAL AGROMAN S.A. (Hiszpania);

4. NDI S.A. (Polska);

5. ZUE S.A. (Polska);

6. Wykonawcy występujący wspólnie: SKANSKA S.A.(Polska) i SKANSKA a.s. (Republika Czeska);

7. Mota-Engil Central Europa S.A. (Polska);

8. Trakcja PRKiI S.A. (Polska);

9. TORPOL S.A. (Polska);

10. Wykonawcy występujący wspólnie: TOR – KAR – SSON Sp. z o. o. Spółka Komandytowa (Polska) i Przedsiębiorstwo TOR – KAR – SSON Zbigniew Kargul (Polska) i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. ( Polska).

Harmonogram prac

Budowa trasy tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich podzielona została na etapy. W związku z pracami wyłączone będą z ruchu tramwajowego ulice Połczyńska, Powstańców Śląskich, Górczewska i Radiowa.

Od 1 czerwca do 13 lipca - budowa węzła rozjazdowego Powstańców Śląskich-Górczewska.Wyłączenia nastąpią na ul. Połczyńskiej, Powstańców Śląskich i Górczewskiej na odcinku od pętli Wola do pętli Osiedle Górczewska.

Od 30 czerwca do 13 lipca - budowa skrzyżowania torowego ul. Dywizjonu 303-Powstańców Śląskich. Wyłączenia nastąpią na ulicach: Dywizjonu 303 i Kaliskiego- odcinek pętla Koło-pętla Boernerowo

Od 14 lipca do 31 sierpnia- budowa węzła rozjazdowego Powstańców Śląskich-Radiowa.Wyłączenia nastąpią na ulicach: Radiowa i Powstańców Śląskich - odcinek ul. Dywizjonu 303-pętla Nowe Bemowo.

5 minut tramwajem

Prawdopodobnie już jesienią będzie można dojechać tramwajem z Radiowej do bemowskiego ratusza w przysłowiowe 5 minut. Dobudowany zostanie też brakujący odcinek szerokiej ul. Powstańców Śląskich na odc. ul. Hery do ul. Radiowej. Jak tłumaczy Powałka na przystankach będą wyposażone w tablice Systemu Informacji Pasażerskiej.

20 lat walki

Walka o tę linię trwa od około 20 lat. Pod koniec 2010 roku urzędnicy podawali, że jeśli dopisze pogoda, a inwestycji nie zatrzymają procedury, to pierwszy tramwaj pojedzie nowymi torami pod koniec 2011 roku. Później termin przesunięto na wiosnę 2012 ze względu na przedłużające się prace projektowe.

Potem Tramwaje Warszawskie czekały na drugą decyzję środowiskową, która wydana została 15 marca ubiegłego roku. Urzędnicy musieli starać się o kolejny dokument, bo swoje uwagi zgłosili urzędnicy bemowskiego ratusza i miejski inżynier ruchu. Wybrany w grudniu 2010 roku wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować trasę - konsorcjum ZUE SA i TOR-KAR-SSON - chciał za to więcej pieniędzy. Na to jednak nie zgodzili się tramwajarze. W związku z tym przetarg na budowę trzeba było ogłosić na nowo.

W tym roku rusza tez budowa trasy na Tarchomin:

Plany Tramwajów Warszawskich na 2014 rok
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

wp